Mi az oka ,hogy az elmúlt 15 évben csökkent a felsőoktatásba jelentkezők száma?
Fogy a népesség. Az iskolások száma csökken, így a továbbtanulóké is.
Mindemellett nem biztos, hogy megéri 4-5-6 évet gürizni egyetemen, hogy aztán ugyanannyit, vagy kevesebbet keress, mint szakmunkásként.
Rájöttek, hogy xart sem ér, xart sem tanít és csak időpocsékolás.
Meg aztán sokkal királyabb egy jó szakmával sikeresen vállalkozni, mint egy/több büfészakos diplomával otthon sírni, hogy mihez kezdj az életeddel utána/vele....
A 90-es, 2000-es években szinte lenézték azt, aki nem ment egyetemre, de legalább főiskolára. 2005 előtt könnyebb is volt bekerülni. Akkoriban volt olyan, hogy gyengébb főiskolák előkészítő tanfolyamot tarttottak, aminek a végén megírt zárovizsgával be lehetett jutni az intézménybe. Olyan is volt, hogy a középiskolai eredmények duplázásával vettek fel fiatalokat. Ezért is vezették be a 2005-ös egységes felvételi rendszert.
Emellett rájöttek, hogy nem mindenkinek valo az egyetem, sokszor jobban lehet érvényesülni egy jo szakmával.
Mert nem fejlődik az ország, nincs hol elhelyezkedni speckó diplomákkal, csak a gyárba kellenek az emberek. Konkrétan Budapesten kívül szinte nem is találni diplomás posztokra munkahírdetéseket (megyénként 5-10 darabot), csak tanári munkákat. Nagyobb vidéki városok mint Szeged, Debrecen meg Győr, ott van egy-egy maréknyi IT munka elvétve és az is annyi.
Az emberek rájöttek, hogy Magyarország egy olyan ország, ahol csak az alsó szakmunkás osztálynak van helye, és egyre inkább afelé haladunk. Ha Magyarországon laknék énis valami villanyszerelő vagy gázszerelő lennék. Cyber Sec MSc-vel Pesten is csak annyi esélyed van, hogy majd ha meghal valamelyik adott posztot betöltő ember. Lengyelországban is fényévekkel előrébb vannak ilyen szempontból, meg ott az ország nem csak a fővárosból áll. Angliában még kis városocskákban is találni mindenféle diplomás munkákat, mert van rá igény és szépen meg is fizetik, évi 22 ezer fonttól indul a diplomás fizetés, de komolyabb körökben az 50-70 ezer sem ritka. A minimálbér meg tizenpárezer. Magyarország egy szakmunkás ország, nincs igény csak orvosokra, tanárokra, meg Pesten kizárólag meg némi informatikusokra és ennyi nagyjából. Mindenki más örüljön ha diplomával jó pénzt kap.
Egyetértek az elsővel, teljesen elinflálódott a diplomás szó, ugyanabba a kategóriába sorolandó az 5 nyelven beszélő kutató orvos, és a 3 éves BA képzést 10 alatt elvégző link is, akinek esetleg még egy nyelvvizsgát sem kell letennie a papírjáért. Jönnek ki a statisztikák, hogy milyen sz*rul keresnek a diplomások, mindez azért, mert utóbbi típus sajnos a többség, holott azért van egy csomó végzettség (fogorvos, gyógyszerész, informatikus), amivel már pályakezdőként is a sokszorosát keresi meg az ember a statisztikai adatoknak.
És igen, mindamellett a teljesítmény szóval sem tudnak mit kezdeni az emberek, felmutathatsz te akármilyen színvonalas diplomát, akármilyen nagy felelősségű munkát, lehetsz akármilyen művelt és tanult, biztos hogy jön valaki, aki a képedbe vágja, hogy az semmi, mert a kétkezi a munka a valami, az egyetemisták csak buliznak, és amúgy is a szüleik tartják el, bezzeg ő, aki 16 évesen már kényszerült dolgozni, hogy eltartsa az ágyhoz kötött szüleit és a 6 kistestvérét. És mikor elhangzik a “könnyű neked, mert aládrakták a diplomádat”, akkor megértem, ha demotiválódnak az emberek. Lassan ott tartunk, hogy szinte szégyen magasan kvalifikáltnak lenni, mert az nem az ő teljesítményének számít, éppen ellenkezőleg, ráért holmi diplomákat lerakni és amúgy is kussoljon, mert a szüleinek köszönheti.
Erről beszélek, 8. válaszadó, igaz, kicsit rövid voltam, de a lényege ez, hogy ma már semmi értéke nincs a diplomának.
Egyszerű közgazdaságtani alapigazság, hogy minél több van valamiből, az annál értéktelenebb. 1945 előtt a lakosságnak legfeljebb 4-5 százaléka rendelkezett érettségivel, ez az arány a rendszerváltásra lényegében száz százalékra emelkedett; az érettségi rangja ennek megfelelően csökkent, ma gyakorlatilag annyit se ér, mint a papír, amire ráírták. Nem világos, mi vezette Orbán Viktort, amikor kihirdette, hogy a magyar lakosság ötven százalékának diplomára (!) van szüksége. Ezt az arányt eddig szerencsére nem sikerült elérni, de a munkaerőpiacon már így is tolonganak a diplomás nincstelenek, tovább rontva az amúgy is kétségbeejtő munkamorált: ők azok, akik már semmi szín alatt nem fognak elmenni dolgozni, hiszen ők „értelmiség”. Sokan a továbbtanulást választják, Magyarországon mindenki csak „tanul”, főleg „most fog nyelvvizsgázni”, miközben soha ilyen méretű tort nem ült az ostobaság és a sötét tudatlanság.
A diplomás hülye ráadásul legtöbbnyire a másik diplomás hülyével áll össze, ha párválasztásra kerül a sor, és ha netán utódot hoznak a világra, az akkor is diplomás lesz, ha beledöglik is, így a jelenség tovább duzzad.
Amikor a játszmának vége – mert előbb-utóbb vége lesz – akkor persze diploma ide, nyelvvizsga oda, úgyis el kell menniük dolgozni. Csak akkor már nem lesz hova. És mit. És egyáltalán, olyan helyzetben lesz az ország, hogy már a létfenntartás is komoly kihívást fog jelenteni. De ez (még) egy másik történet...
10-es! Egyrészről ez a “csak annyi dolog” lehet olyan idő-és energia befektetés, amit az átlag magyar dolgozó elképzelni sem tud. Míg az átlag magyar férfi ledolgozva a kötelező minimumot hazaérve egyből ciccenti a sört, addig lehet, hogy akinek csak tanulnia kell, akkor ül le a tankönyv fölé görnyedni, mert ő 8 órát az egyetemen töltött. És az is lehet, hogy egy nap ez a csak ennyi dologgal rendelkező személy rakja össze a szakmunkást, ha azt munkába menet elgázolja a busz.
Másrészről pedig senki nem úgy kezdi az életét, hogy minden az ölébe hullik. Ahol jut pénz a gyerek taníttatására, ott vmikor vki vmit nagyon jól csinált. Mindenki, aki el lett kergetve otthonról dolgozni, miközben annyira vágyott volna a tanulásra, az reklamáljon a szüleinél, hogy miért nem voltak ügyesebbek és ne arra irigykedjen, akinek “csak” annyi dolga van. De mondok cifrábbat is: vannak olyanok, akik munka mellett, akár felnőtt fejjel csücsülnek vissza az iskolapadba, leérettségiznek, aztán le is diplomáznak. Szülői segítség nélkül. Mert akarják és rájöttek, hogy attól, hogy a másikat gyűlölik nekik még nem fog több jutni.
Egyébként meg egy valamire való végzettség nem merül ki egy államvizsgában, mindig van hova továbbfejlődni, mindig van mit hozzárakni, legyen szó néhány napos továbbképzésekről több éves posztgrad képzésekig. Itt csatolódik vissza, hogy miért inflálódott el a diploma: sokan hiszik azt, hogy elegendő egy papírt lobogtatni, miközben százával rohangálnak kint a hasonló jelentkezők és csak egy van, aki ennél többet is tud. Pedig csak tanult.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!