Igaz hogyha lediplomázok majd egyből külföldre megyek, akkor vissza kell fizessem az államilag támogatott féléveim?
Ha pl nyáron lediplomázok és 8 államilag támogatott félév után egyből kiköltözök külföldre, akkor vissza kell fizessem az államilag támogatott féléveim, mivel nem a magyar államnak dolgozok utána?
Valaki tud erről valamit?
#10
A felsőoktatás opcionális, nem a közoktatás része. Ha úgy tetszik, egy szerződés, amely létrejön az állam és a hallgató között: az állam fizeti a hallgató tanulmányait (a tanárai fizetését, az épületekben a fűtést, a vizet, az áramot, az ösztöndíjat stb.), bizonyos feltételek mellett.
És nem, nem kell később "ledolgoznia" a képzés árát, hiszen nem vonják le a későbbi fizetéséből a tandíjat (mármint magyarországi munkavégzés esetén), sőt: a diplomával eleve magasabb fizetésre jogosult, mint nélküle. Tehát nemhogy nem vonják, de több fizut is kap általa (ez is a célja az egésznek, nyilván.)
Ugye azt te sem gondolod jogosnak, hogy az állam (te, én, szomszéd Gizi néni) befektet xy tanulmányaiba 4-5-6 éven át, majd xy egy laza mozdulattal búcsút int az országnak.. bizony, annak valahol valamilyen formában azért vissza kell köszönnie.
Mint mondtam, a felsőoktatás opcionális - vagyis ha szeretnél továbbtanulni, akkor azt vagy vállalod bizonyos feltételekkel, vagy fizeted a saját tanulmányaidat, vagy pedig külföldön tanulsz tovább. Ennyire egyszerű.
Azért pl Németországban, Dániában és egy csomó másik országban a felsőoktatás tényleg ingyenes. Tehát lényegében olcsóbb lenne kint tanulni. Azaz nincsenek ilyen buktatók, mint Magyarországon. Csak az a gond, hogy a német egyetemre való felvételhez kellene C1-es nyelvvizsga.
Szerbiába meg kizárt dolog, mert olyan szinten nem tudok szerbül.
Ez pedig, hogy dolgozni a magyar államnak szép és jó dolog, csak kb éhenhalok. Nézzük is csak meg: keresnék mondjuk 200 ezret nettóban (remélhetőleg), abból elmegy kb százezer a lakásra, még húsz a rezsire, ötven a kajára, tizenöt a konditerem bérletre, tíz a tömegközlekedésre és a hónap végén kb nullában vagyok. Soha nem fogok saját lakás nélkül ebben az országban egyről a kettőre jutni. Miközben pl Németországban háromszáz-négyszáz euróért már lehet lakást bérelni és a minimálbér ezerháromszáz euró.
Egyébként meg egyszer pár hónapja ültem egy kocsmában itt Budapesten és két nyugdíjas beszélgetett mellettem. Az egyikük rendesen fel volt háborodva azon, hogy hogy merészelnek egyesek csúnyán beszélni Kádár Jánosról, hogyhogy nem ég le a képük szidni Kádár elvtársat? Azt mondta, hogy azok akiknek maga Kádár János fizette ki az egyetemét és maga Kádár János iskoláztatta ki őket és neki köszönhetik, hogy lediplomáztak azok egy rossz szót ne merjenek szólni Kádár ellen! Miféle hálátlan pofátlanság szidni azt a rendszert, amelyik az ő egyetemüket kifizette! Hogy marhatnak bele annak a kezébe, aki kifizette az egyetemüket!
amikor ezt hallottam meglepődtem, hogy Magyarországon ennyire népszerű még mindig Kádár János, pedig anno még mi is jobban éltünk mint Magyarországon. De ami miatt lényeges ez a történet, hogy ez a fajta gondolkodásmód még itt a gyakorin is visszaköszön...
#11
Igen, létrejön szerződés, hogy fizeti az állam a képzés árát, ahogy mondtad is, bizonyos feltételek mellett. Tehát, feltételek vannak, szóval nincsen ingyen. Azért teszi ezt az állam, hogy magasabb kvalitású munkaerő álljon rendelkezésére, számára vagy javarészt a gazdálkodó szervezeteknek, hogy ki tudják szolgálni az igényeiket, tehát, nem olyan emberközpontú dolog ez.
Megláthatja azt, hogy ezért a munkáért jobban megbecsülnek kint, pl: tanár kezdő 140.000 ft (kb ennyi lehet, de legyen 160.000ft) németeknél meg 2500€ kezdő.
Nem is az összeg a fontos! Hanem az, hogy nem kell megalkuvóvá válni, ha kint dolgozik! Nem szobát tud bérelni éveken keresztül, hanem egy lakást, megtudja venni magának a ruhát, tudja finanszírózni a gyerekeit és stb.
A szerződésre visszatérve, nem szegi meg, ha kifizeti vagy dolgozik itt 5 évet, tehát, ha ezt betartja és hű a szerződéshez mindegy is.
Itt már mindketten érintettük olyan dolgokat, ami elsősorban emocionális, hogy valaki a saját hazáját építse az itt megszerzett tudással vagy egy eltérő szemszög, ahol a képzettséghez tartozó életszínvonal jelenik meg, hogy értelmiségiként nem kell meggondolnia azt, hogy vásárolhat-e magának egy minőségibb könyvet 5000-8000 Ft-ért a 160.000 Ft-os fizetéséből (albérlet 100ezer +rezsi) de a lényeg, amiről beszéltünk, szerződés van, amiben feltételek vannak meghatározva, én is úgy gondolom, hogy jogosan! De nincsen ingyen!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!