Mi a különbség a szakirányú továbbképzés és a mesterképzés között? Alapdiploma után melyiket érdemes választani és miért?
Mesterképzés: diplomát kapsz
Továbbképzés: nem kapsz diplomát.
Attól függ igazából. Nem mindenhol jár a mesterszakos végzettségre alanyi jogon magasabb bér. Én inkább úgy mondanám, hogy a szakirányú továbbképzés a szakma mellékágáról ad végzettséget. Olyasmiről, amihez kellenek a szakmai isneretek, de attól jóval differenciáltabb és kellően részletes ahhoz, hogy egy külön képzést képviseljen. Például biológusként biostatisztikusnak tanulni. A mesterképzés meg szerintem másról szól, az inkább a magasabb szintű akadémiai tudásra gyúr rá, ha azonos mesterszakot választ az ember, akkor inkább csak magasabb szinten űzi azt, amit alapszakon, de a fő csapásirány nem változik, csak részletesebb lesz a kép. Ha más mesterszakot választ, ahova csak bizonyos kreditekkel megy, az hasonló ahhoz, ami a szakirányú továbbképzés esete, talán kicsit általánosabb. Például biológia alapszak után orvosi diagnosztikára vagy egészségügyi mérnöki képzésre menni.
A szakirányú olyasmi, mint egy hosszabb specializáció. A mesterszak meg egy fokozatváltás. Én így fogalmaznám meg.
A fizetés meg attól függően változhat, hogy a specializált tudást fizetik meg vagy a papírt. Pl sok esetben egy biológus jobban keres biostatisztikusként, mint biológia mesterszakkal.
#3. Nagyon jól megfogalmazta!
Például egy gépészmérnök, hogyha elvégez egy gépészmérnöki mesterszakot, nem biztos hogy feltétlenül magasabb pozícióhoz jut, illetve ha igen, lehet hogy elég lett volna az is ha még néhány évig oda teszi magát a munkahelyén, az alapdiplomájával és tapasztalatot gyűjt...
Míg viszont ha egy nemzetközi hegesztőmérnöki szakmérnökit megcsinál, ami egy szakirányú továbbképzés, egyértelműen specifikusabb tudásra tesz szert és új kapuk nyílnak meg előtte:
Azon a konkrét specifikus területen is elhelyezkedhet, ahol előtte nem.
A mesterszakot pedig lehet, hogy olyan helyen értékelik, ahol általánosabb, szerteágazóbb tudásra van szükség a főterületről, de valamivel elmélyültebben mint amit egy BSc diplomás -általában- nyújtani képes.
Illetve a mesterképzésnek még az is az értelme, hogy felkészít a PhD-re, ha még jobban el akarsz mélyülni valamiben és kutatni akarsz, bár igaz, a PhD témák is általában rendkívül specifikusak már...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!