Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogyan vannak a vizsgák és a...

Hogyan vannak a vizsgák és a jegyek a főiskolákon, egyetemeken?

Figyelt kérdés
Jövőre fogok továbbtanulni, és pár barátom, már egyetemre jár, és amikor beszélnek a vizsgákról, jegyekről nekem fogalmam sincs az egészről. Szorgalmi időszakban is kapnak jegyet? És ha azok jók, akkor is kell vizsgázni abból a tárgyból? És nem a vizsgaidőszakban vannak a zh-k? Teljesen összekavarodtam. Ha valaki le tudná írni nekem a vizsgák, jegyek rendszerét, nagyon megköszönném.
2008. nov. 30. 10:48
 1/6 anonim ***** válasza:
90%

Többféleképpen osztályoznak a tanárok.

Van amelyiknél a szorgalmi időszakban zh-t, zh-kat kell írni. Ezekre természetesen kapsz jegyet. A tanár dönti el, hogy melyik jegy mennyit számít, és kijön egy megajánlott jegy. Ez ha 4v5 elfogadhatod, ha rosszabb, akkor vizsgázol (írásban vagy szóban, a tanártól függ). Előfordul, hogy zh-k+vizsga is kötelező.

Van amiből csak vizsgázni kell írásban és/vagy szóban, szintén a tanártól függ.

Van olyan is, hogy írásban van egy beugró a szóbelire, és a szóbelire kapsz csak jegyet.

Van, hogy házidolgozoatot kell írni, és az is beleszámít a jegybe.


Biztos van olyan amit kihagytam, a tanár dönti el, hogy milyen osztályozási módszert alkalmaz, mit vesz figyelembe.

2008. nov. 30. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Van egy szorgalmi időszak, és egy vizsga időszak. A szorgalmi időszakban vannak az órák, és a zh-k és más dolgozatfélék. Ezek lényegében olyanok, mint középsuliban a dolgozatok, az addig leadott anyagot kérik vissza. Nem minden tantárgyból vannak dolgozatok, viszont amiből van, azon át kell menni (változó, hogy mik a feltételek, de általában legalább 2es jegy kell), hogy mehess vizsgázni. Másik újdonság, hogy általában nme engedik, hoyg egyesed legyen, azaz ha 1es dogád van azt vagy javítani kell, vagy buktad félévet. Előfordul viszont, hogy egy tanár megajánlott jegyet ad, azaz ha az eredményeid elég jók, akkor nem kell vizsgázni menned, hanem a dolgozat jegyek átlagát kapod meg félév végén. Ha nincs megajánlott jegy, akkor viszont vizgázni kell, természetesen a vizsgaidőszakban. Vizsgán általában nem számít, hogy milyen jegyet szereztél zh-kon, olyan mint az érettségi. A vizsga általában vagy szóbeli, vagy írásbeli, vannak azonban brutáklisabb kombinációk is: pl beugró (elfogadásért magy), aztán szóbeli (tényleges vizsga). Nyilván ennek az ellentéte is megvan, amikor egy órára se mész be, és 0 tanulással írsz fejből egy hármast. Ahhoz, hogy átmenj minimum 2es kell. Hirtelen ennyi jut eszembe.
2008. nov. 30. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Most már világosabbak a dolgok.
2008. nov. 30. 11:52
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Ott kezdeném, hogy kétfajta óra van: szeminárium és előadás. A szeminárium olyasmi tanóra, mint amilyen a gimnáziumban is volt, rendszeresen részt kell venni rajta, és lényegében a tanár dönti el, mi alapján osztályoz a félév végén. Van, amelyik több dolgozatot írat a félév során, és azok átlaga alapján osztályoz, más csak a félév végén írat egyet, vagy házidolgozat készítését kéri.

Az előadásokon egyedül a tanár beszél, egyszerre többszáz diák is hallgathatja, de a diákok aktívan nem vesznek részt. Nagyon sok suliban nem is kötelező a látogatásuk, a lényeg, hogy valahonnan megtanuld az anyagot, amit leadtak (megadott könyvekből, esetleg elkéred fénymásolni olyanok jegyzetelését, akik bejártak). Az előadások anyagát kérik számon a vizsgákon, ezek mindig a vizsgaidőszakban vannak. Szemináriumokat kizárólag a szorgalmi időszak alatt tartanak, az utolsó órán osztályoznak. Utána a vizsgaidőszakban már csak a vizsgák vannak. A vizsga lehet szóbeli vagy írásbeli, az anyag jellegétől, illetve a tanszék méretétől függően. Ha túl sok ember jár egy szakra, nagy eséllyel íratnak inkább viszgatesztet, mert azt sablonnal néhány óra alatt ki lehet javítani.

2008. nov. 30. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Főiskolánként más és más a rendszer, de általában úgy van, h vannak előadások és gyakorlatok ( laborok). Előadásokon nem kötelező a részvétel, de egyes tanárok csinálhatnak katalógust és esetleg plusz pontokat kaphatnak, a rendszeresen jelenlévők. Tanára válogatja. Nálunk volt olyan, h megajánlott jegyet kapott az a néhány lelkes diák, aki az amúgy elvetemült időpontban tartott előadáson mindig megjelent, és soha nem volt katalógus előtte.

Gyakorlatokon pedig nálunk pl. úgy volt, h a gyakszik 1/3-áról lehetett hiányozni ha ezt meghaladtad buktad a tárgyat. Legtöbbször 12 gyakorlat van egy félévben így ez 4 alkalom. Laboroknál lehet olyan kikötés, h minden részt kell venni és az elmaradtakat pótolni kell.

Egyébként minden felsőoktatási intézménynek van Tanulmányi és Vizsgaszabályzata ( TVSZ) ebben részletesen le van írva mi merre hány méter.


A szorgalmi időszakban nincsennek jegyek, pontokat lehet szerezni, a szorgalmi időszak végén aláírás van ( ill. most már vizsgára bocsájtás feltétele a hivatalos neve). Az kap aláírást, aki teljesíti a vizsgára bocsájtás feltételeit, ill. na nem vizsgás a tárgy akkor a tantárgy teljesítésének feltételeit. Ezt az oktató az indexedben ( ez olyasmi mint középsuliban az ellenőrző) aláírásával igazolja, ill. a gépi rendszerbe is berögzíti ( ETR vagy Neptun sulitól függően).


Náuln pl. úgy zajlott a dolog, h a maximálisan elérhető pontszám 100 volt. A jegyek pedig:

0-50 1

51-60 2

61-75 3

76-85 4

86 felett 5

Pontokat lehet szerezni pl. ZH-n, esetleg tanárfüggően egyéb módokon pl. kiselőadással órai munkával, házi feladatok megoldásával stb.

A legtöbb tárgyból egy ZH van és egy pótZH, ahol a sikertelen ZH-t lehet újra megírni esetleg, aki az előzőt nem tudta megírni az pótolhatja ( van olyan tárgy, ahol kötelező az elsőt is megírni ahhoz, h pótra mehess). Mikor felveszel egy tantárgyat akkor el kell olvasni a tantárgykiírást amit az oktatónak kötelező kihírdetni és azt egy diáknak aláírásával is igazolni kell, h megtörtént. Nálunk ez mindig így volt. Ebben a tárgykiirásban minden rögzítve van a ZH írás időpontja és a pontszerzések is.


Ha nem vizsgás a tárgy hanem gyakjegyes, akkor a szorgalmi időszak végére ki kell derülnie, h mennyi pontod van és elég-e a ketteshez ha nem akkor a tárgyat újra fel kell venned amennyiben kötelező tárgyról van szó.


Ha vizsgás a tárgy akkor is tárgyfüggő, h mikor mehetsz vizsgázni. Ha feltételei vannak akkor azt teljesítened kell ( pl. bizonyos pontszám elérése a szorgalmi időszak közben lévő számonkéréseken), ha nincs semmi akkor automatikusan kapod az aláírást. A vizsga lehet írásbeli, szóbeli vagy mindkettő. Írásbeli vizsgánál gyakorlatilag egy ZH-t írsz, ha teljesíted a szükséges minimumot átmentél, az indexbe a tanár beírja a jegyet és kész. Szóbelin pedig a tanár szóban fog tőled kérdezni és neked szóban kell válaszolni. Általában van előre elkészített tételsor, amit kiad a tanár és neked abból kell egyet húzni és azt kifejteni.


Előfordulhat ,h a szóbeli vizsga előtt van írásbeli ún. beúgró rész is, ekkor csak az mehet szóbelizni, aki a beugrón teljesíti a minimumkövetelményeket, tanár és tárgyfüggő de előfordulhat az is, h aki jó eredményt ér el a beugrón az felmentést kap a szóbeli alól.


Szintén lehetséges, h a szorgalmi időszakban megajánlott jegyet lehet szerezni egy vizsgás tárgyból. Ennek is lehetnek feltételei, általában azok kaphatnak, akik kiemelkedően jól teljesítenek a számonkéréseken. Ilyenkor nem kell vizsgázni, hanem a tanár ajánl neked egy jegyet és amennyiben te ezt elfogadod úgy ez vizsgajegynek fog számítani. Ideális esetben már a félév közepén megszerezhető ilyenkor amit később leadnak azt nem kell megtanulnod, hiszen már megvan a jegyed.


A jegyek természetesen ugyanúgy 1-5-ig vannak mint a középsuliban, ma már kreditrendszer van, a diplomához szükséges bizonyos számű kredit minden tárgynak más kreditértéke van, de teljesíted megkapod érte a kreditet. Lehetnek kikötések, h pl. a egy félévben minimum mennyit kell szerezned, h bentmaradj a fősulin netán állami képzésben maradj vagy, h mennyi ösztöndíjat kapsz.

Apropó ösztöndíj. Ezt általában egy kredtindex alapján határozzák meg. Ez úgy néz ki, h (megszerzett kreditjeidszáma x a jegyeid átlaga)/30 (nálunk 30 kredit/félév volt a norma így lehetett 3 év alatt 180 kreditet elérni).

2008. nov. 30. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat! Így már nem tűnik olyan kuszának és félelmetesnek az egész.
2008. nov. 30. 16:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!