A szén-dioxidnak miért magasabb a forráspontja, könnyebb a cseppfolyósítása, kondenzálása, mint a szén-monoxidnak?
Anyagszerkezeti okra vagyok kíváncsi.
Előre is köszönöm a választ.
A szén-monoxid dipólus molekula. Ilyen típusú molekulák esetén a molekulára jellemző másodrendű kötés vagy hidrogén-kötés, vagy dipól-dipól kölcsönhatás. Mivel a szén-monoxidban nincsen hidrogén, így értelem szerűen nem jellemezheti hidrogén- kötés, csak dipól-dipól kölcsönhatás.
Ezzel szemben a szén-dioxid apoláris vegyület. Ilyen típusú molekulákra mindig a diszperziós kölcsönhatás a jellemző másodrendű kötés.
A dipól-dipól kölcsönhatás erősebb, mint a diszperziós kölcsönhatás, ennek következtében a szén-monoxid molekulákaz sokkal nehezebb egymástól elválasztani, ezáltal magasabb a forráspontja, és könnyebb cseppfolyósítani.
A szén-monoxid is apoláros vegyület,nem?
Az oxigén nagyobb EN-ú, ugyanakkor a dativ lötés donorja, emiatt nem lesz ionos jellegű a kötés.
(Én úgy tudom.)
A szén-monoxidot a datív kötés kialakulása miatt apolárisnak tekinthető. Kevesebb elektron van az oxigén körül(az egyik nem kötő elektron párja a szénhez is kapcsolódik) hiába nagyobb az elektron negatívitása. És mivel mind a szén monoxidot mind a szén-dioxidot halmazában diszperzios kötőerő tartja össze így a moláris tömeg dönt arról hogy melyiknek alacsonyabb a forráspontja. Minnél nagyobb a moláris tömeg annál magasabb az olvadás/forráspont.
Nekem így magyarázta minden kémia tanárom és ez egy 90+-os emelt érettségire plusz oktv döntőre jó is volt.
CO: op:-205
fp:-192
CO2:op:-78
fp:-57
Ezek az adatok is azt igazolják hogy a CO2 molekulák között erősebb a kötő erő mint a CO molekulák között
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!