A Van der Waals kötés miben különbözik a diszperziós kötéstől?
A Van der Waals kötés előfordul pl a sejt membránjában, ezen kívül a fehérjék harmadlagos szerkezeténél is kialakulhat.
Tankönyv apoláris molekulákhoz köti, ezért merült fel a kérdés, hogy miben tér el a diszperziós kötéstől.
A van der Waals kölcsönhatás egy gyűjtőfogalom, ami az orientációs kölcsönhatást, az indukciós kölcsönhatást, valamint a diszperziós kölcsönhatást takarja. Vannak ugyan tankönyvek, ahol más formában használják a van der Waals kölcsönhatást/kötéseket, de ezek pontatlan és félrevezető megfogalmazások. Amit mondok, azt a kémiai definíciók szent grálja, az IUPAC által gondozott Gold Book is alátámasztja.
Szóval a kérdésed ebben a formában nem nyer értelmet. Ha az a kérdés, hogy miben tér el az orientációs, indukciós és a diszperziós kölcsönhatás, akkor ajánlom figyelmedbe ezt a cikket: [link]
(Spoiler: többek között a részecskék kezdő polarizáltságának mértéke határozza meg, hogy melyik kölcsönhatásról beszélünk.)
#6-os hozzászólónak:
Ilyen semmitmondó oldalak helyett inkább olyat helyeznék az asztalra, aminek súlya is van. Pl. egy Gold Book definició, ami kimondja a diszperziós kölcsönhatásra, hogy:
"Attractive forces between apolar molecules, due to their mutual polarizability. They are also components of the forces between polar molecules."
forrás: [link]
Remélem nem baj, hogy angolul van :)
Szóval kimondja, hogy ez egy apoláris molekulák között létrejövő kölcsönhatás, valamint azt is megemlíti, hogy ez a hatás komponensként jelen van apoláris molekulák közötti kölcsönhatásokban is (pl. orientációs, indukciós).
Tehát valóban a másik két van der Waals erőben is szerepet játszik a polarizálás, de ezt nem kell külön megemlíteni, a kölcsönhatások alapból ezzel a komponenssel együtt értendők. Szerintem maradjunk annyiban, hogy mindenkinek igaza volt. Annyira nagyot egyikőnk se hibázott, ki hogy érti a definíciókat. (De ha mégis külön meg kéne említeni a komponenst, akkor én inkább polarizációt említenék, nem pedig diszperziós erőt, ami a definíció első mondata szerint apoláris molekulák között jön létre.)
előző hozzászólásomban volt egy elírás, most javítom:
"komponensként jelen van poláris* molekulák közötti kölcsönhatásokban"
És amit először írtam hogy mondott ennek ellent? Azt írtam, hogy azoknál nem ez a legerősebb kölcsönhatás, ami igaz is és ezzel utaltam rá, hogy létrejön más kölcsönhatás is (dipól-dipól/hidrogénkötés).
Azt elfelejtettem, hogy a kérdező eredeti kérdése alatti szövegben érdeklődött az előfordulásról, csak arra akartam még válaszolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!