Ki és mikor találta ki, hogy egyetemen tanárszakon két szakot kell tanulni (egy időben)?
Az oktatási kormányzat (vezetője abban az időben Hoffmann Rózsa volt) találta ki 2012-ben, amikor eldöntötték, hogy újra öt(hat) éves lesz tanárképzés, és két szakot kell egyidejűleg tanulni.
Gondolom praktikus okokból nem lehet csak egy szakot tanulni: így is nagy a pedagógushiány sok tantárgyból, kis óraszámú tantárgyak esetén nem lenne az adott tanár elengendő óraszáma, stb.
Ez nagyon régóta így van. A mostani, osztatlan tanárképzésben kétszakos tanári szakok indulnak, előtte, a bolognai rendszerű agybajban is leginkább kétszakos tanár lehettél. Elméletileg volt másra is lehetőség, de a gyakorlatban a minor szak miatt csak így volt értelme csinálni. A bolognai rendszer előtti, hagyományos tanárképzésben is kétszakos tanárok képződtek.
Amint előttem is írták, ez azért van, mert nem nagyon van olyan tárgy, ami egymaga kitöltené egy pedagógus teljes óraszámát.
(egyébként meg aki jó matematikából és tanárnak megy, az meg is érdemli a sorsát)
Nem tudom mikor kezdték, de az én gyerekkoromban csak 2 szakos tanárok voltak. Igaz, hogy vannak olyan szakok, amelyek nem tanárképes szakok, pl. a könyvtár, az esztétika, a néprajz.
Amikor én voltam gimis, akkor találták ki, hogy egyetemi képzésen lehet 1 szakos valaki. Én magyar-töri szakra akartam jelentkezni, de az okos osztályfőnököm lebeszélt, hogy az nagyon nehéz, most örüljek, hogy van egyszakos képzés, jobban el lehet mélyedni egy szakban. Úgyhogy magyaros lettem. Első évben az összes tanárom azonnal közölte, hogy nem lesz munkahelyünk, sürgősen vegyünk fel még egy szakot. Pécsett akkor a magyar-törit nem is engedték, nagyon nehéz együtt. Javasolták a magyar-valamilyen nyelv párosítást. Viszont akkoriban nagyon-nagyon nehéz volt egy nyelvi felvételi, nem úgy, mint most ez az emelt szintű érettségi. Én igen messze álltam tőle, úgyhogy hagytam. Volt barátnőm, aki 3. évben vett fel még egy szakot, és 8 évig járt egyetemre. Ez biztos nagy buli, de azért elég költséges dolog, a szüleim nem örültek volna. Úgyhogy a vége az lett, hogy inkább felvételiztem a Közgázra levelezőn. Amúgy egyszak magyarral azonnal el tudtam helyezkedni, az első iskolába felvettek, ahova jelentkeztem.
És igaza lett a tanáraimnak, 5 évig volt ez az egyszakos rendszer, aztán visszahozták a kétszakost. Annyi kedvezményt adtak, hogy aki egyszakot végzett, az ingyen levelezőn elvégezhet egy másikat. Barátnőm 4 évig járt levelezőn munka mellett heti 2 munkanapon vidékre tanulni, hát meg a nagy....!
Egyszer nekem is megfordult a fejemben, de most már semmi kedvezmény nem jár, teljes tandíjat kéne fizetnem, és 5 éves a képzés. Hát, köszi, de nem.
Pedig szerintem egyszak matekra pl. nagyon nagy igény lenne. Amúgy sok olyan tanár van, aki több helyen óraadó, mert csak úgy van meg az óraszáma. Viszont az iskolák azért ezt annyira nem is szeretik, csak kényszermegoldás, mert az óraadó pl. nem lehet osztályfőnök, és nem teljes munkaerő. Így ha van pl. egy matek-kémia szakos tanár, inkább őt veszik fel, mint egy matek meg egy kémia óraadót.
Bár jelenleg szerintem már ez utóbbinak is nagyon örülnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!