Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi a véleményetek a horvát...

Mi a véleményetek a horvát és/vagy szlovén szakról (ELTE BTK)? Színvonalas az oktatás? Hogyan kell egyáltalán elképzelni?

Figyelt kérdés

Gondolom teljesen nulláról indul a nyelvtanítás, ebből kifolyólag viszont ez főként egy nyelvkurzus igazából? Hiszen így kevesebb idő marad irodalomra, nyelvészetre, országismeretre, mint mondjuk egy angol szakon, ahol nem kezdő szintről folyik a nyelvoktatás.

Engem konkrétan az érdekel, hogy hogyan zajlik a gyakorlatban a képzés, miket lehet megtanulni, milyen könyveket használtok, stb.



2020. máj. 16. 18:30
 1/2 anonim ***** válasza:
97%

Az ilyen kisebb szláv szakokra (horvát, szlovén, stb.) olyanok mennek általában, akik külhoni magyarok, vagy szülei/nagyszülei onnan jönnek, és már tudnak valamennyire az adott nyelven.

Aszerint osztanak be a legelején, hogy teljesen kezdő vagy-e, vagy van-e valamennyi előzetes nyelvtudásod, de a lényeg ugyanaz:

Az első évben csak a kari és a szakos alapozótárgyak vannak, például filozófiatörténet, irodalomtudományi, nyelvtudományi alapozótárgy, szláv irodalmi és történelmi bevezető tárgyak, valamint a saját szakos nyelvfejlesztéseid, ebből legalább heti 6 óra.

Első év végén nyelvi alapvizsgát kell tenni, innen kezdődik igazából az érdekesebb része, a szakos törzsanyag, irodalom, nyelvészet, civilizáció sokkal részletesebben, általában századokra vagy nagy történeti korszakokra vannak bontva.

Szlavisztikán kötelező egy második szláv nyelvet is tanulni 8 kredit értékben (ez két félévet jelent, és még belorusz, macedón és szorb nyelvet is lehet választani), de ezt egyébként kiválthatja az, ha a minorszakod egy másik szláv nyelv. Például sokan csinálják azt, hogy horváttal felveszik a szerb minort, de sok orosz szakos is másik szláv nyelvet választ minornak. A minor nem kötelező, de a BTK-n nagyon-nagyon népszerű, én pl. alig ismerek olyat, aki saját szakos specializációt vett fel (azok is leginkább kínaisok közül voltak a legjobbak, és tolmács-fordító specet vettek fel)


Sajnos az oktatás színvonala hagy maga után némi kivetnivalót... Bár az egyetem sajátossága a teljesen önálló tanulás, azért nyelv szakon várna némi segítséget az ember, de nem könnyítik meg a dolgát. Angol, német vagy épp kínai szakos nyelvfejlesztésekhez képest óvoda, szóval épp ellenkezőleg, nagyon nem nyelviskola-jellegű, sokkal inkább a törzsanyagon van a hangsúly, és MELLETTE neked kötelességed megtanulni a záróvizsgádig B2/C1-es szinten az adott nyelven.


Ha kérdésed van, írj nyugodtan, egy sok tanszéket megjárt bölcsészhallgató vagyok :D

2020. máj. 16. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Garpe ***** válasza:
100%

A szlovén szakot ismerem. Nagyon családias. Alig van egy-két hallgató. 2 éve nem is volt főszakos hallgatójuk (csak egyéb szláv szakosok (és minorosok), akiknek kötelező egy másik szláv nyelvet is tanulni és a szlovén rövidebb mint a többi ezért vonzott 5-10 embert).


A Ljubljanai Egyetem tankönyvéből a GREMO sorozatból tanítanak. Kezded az A,B,C GREMO-val, majd jön a GREMO NAPREJ.


Ezeket megnézheted itt

a "szlovén idegenylevi minisztérium" honlapján: [link]

vagy az archive[pont]org "Slovene Slovenian Learning Pack"-ban: [link]


Nulláról kezdenek mivel nem nagyon van hallgató, és mostanában nem olyanok mennek szlovénra akik már tudnak szlovénül (ez anomália a szerbhez képest, ahová mostanában is főleg határontúl magyarok mennek).


Durva iramban nyomják és már az első félév végére végzel az első könyvvel és kezded a másodikat (ezzel kicsivel A1 szint fölé jutsz és a nyelv jeletős nehézségén túl vagy). Az eleje nehéz. A szlovén egy bonyolult nyelv a legelején. És elveszettnek érezheted magad, ahogy tanítják és a tankönyv is fura lehet. Aztán belerázódsz, ha szánsz rá időt (és márpedig fogsz mert legalább heti 3x90perc kötelező szlovén óra "gyakorlat").


Szóval elég gyorsan megtanulod a nyelvet s lesz órád a kultúráról és az irodalomról is bőven.


Alapvetően kedvesek, és ha ráállsz a gondolkodásukra, akkor jól tanítanak. Én tudom ajánlani. A többit már leírta a fölöttem szóló.

Annyi, hogy ez egy kicsi szak és tudják, hogy mindenki kezdő ezért adnak segítséget (nem olyan kegyetlen mint egy nagyobb szak, vagy esetleg az orosz/angol/spanyol ahol már elvárt a nyelvtudás a felvételikor). Viszont, neked kell energiát fektetni abba, hogy megtanuld.


Én is szívesen válaszolok privátban :) Megjártam két egyetemet. És az ELTÉ-t is bejártam :)

2020. jún. 7. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!