Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért csalódik majdnem mindenk...

Miért csalódik majdnem mindenki az egyetemben? Miért nem változtatják meg az oktatást?

Figyelt kérdés

Pont ma mondta a tesóm is, aki gazdmen-en tanul, hogy szinte mindent utál a szakjából, és még fodrász is szívesebben lenne. Vagy sima vállalkozó, akármiből. De a sajátját nem szereti.

És ugyanez a helyzet velem, meg az évfolyamtársaimmal is (más szak). Eleinte még a tudományt magát szerettük, de ahogy tanultuk az ipari dolgokat, egyrészt nagyon unalmas is lett, másrészt élőben megtapasztalva a valós vidéki ipari környezetet, eléggé elbizonytalanodtunk, főleg, hogy nagyon nem adnak sok fizetést (nettő 200 körül van csak). Még budapesti cégek is lejöttek hozzánk szakmai napra, mert gondolom olyan kevés bért adnak, hogy a pestiek körberöhögik őket. Ráadásul mindenhova kell a mester is természetesen, ha el is akarsz érni valamit.

De miért csinálják ezt? Az egyetem előtt, nyílt napokon, és még a gimis tanáraink által is kapunk egy irányt az élethez, hogy mire érdemes menni, legyen eszed és tanulj, ne a szívedre hallgass és ne menj tanárnak, se bölcsésznek...aztán jön az egyetem vége meg közeledik a munka világa, és szembejön a könyörtelen valóság, aki a képedbe röhög, amikor azt mondod, hogy te pedig mindent megtettél, évfolyamelső voltál, 3 nyelvvizsgád van, és jó lenne a jó fizetés. Nem azt mondom, hogy rögtön, pályakezdőként, de az itteni valóság az, hogy még 5-10 év után sem emelkedik sokat a fizetés (kifaggattuk az ott dolgozókat, ahova mentünk üzemlátogatásra, és az egyik mérnök bruttó 400-at kap 7 év után). És még csak azt se mondhatom, hogy valami izgalmas lenne a munka, rengetegen kiégnek az iparban.

Ti hogy érzitek? Csalódtatok ti is? Mit tettetek utána? Karrierváltás, más szak, esetleg munka világa? Külföld?



2019. nov. 29. 19:58
 1/7 anonim ***** válasza:
69%

Mármint hol vidéken? én most többet kapok mint 400 bruttó, pedig vidéken vagyok és diplomám sincs.


Amúgy igen, ha sza.r szakot választottál, menj át másra. Én is így tettem.

2019. nov. 29. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonymousreview60 ***** válasza:
95%

Ne általánosítsd a saját helyzetedet, mert nem mindenki csalódik!

Én mérnök-fizikusnak tanultam, és tetszett, és qva nehéz volt, és nem lettem jó benne. De ez nem a szak, és nem a tanárok hibája. Egyszerűen nem voltam elég okos hozzá, és a motivációm nem volt elég erős. Az évfolyamtársaim jelentős része kutató lett, a többi máshol (pl. banki kockázatelemzőként) használta pallérozott elméjét.

Szerintem te sem vettél részt pályaválasztási tanácsadáson, ami hiba, ha így van. Emellett lényeges, hogy a munkák nagyrésze rutin.

2019. nov. 29. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Az az igazság, hogy másik szakon kezdtem, csak az egyetem igazságtalansága miatt eléggé tönkrementem miatta lelkileg, így ott hagytam. De a diplomát nem akartam hagyni, és akkor javasolták, hogy akkor legyek vegyészmérnök, mert kémia-matek, matekból is mindig nagyon jó voltam, még jobb is, mint a többiből. Szerintem az volt a ,,hiba", hogy ilyen idős bácsikát kérdeztünk az egyetemen, hogy megéri-e ide jönni. Ő azt mondta, hogy ez a szak a lehető legjobb, nálunk csak a bankárok keresnek többet, és hogy rengeteg a lehetőség alapszakkal is. Bevallom őszintén, hogy még akkor nem lett volna kedvem mesterre menni, mert akkor eléggé elegem volt magából a tanulásból, a rendszerből, és csak minél gyorsabban minél jobban kereső valamit akartam. Azóta eltelt 3 év, én szépen haladtam mindennel, meglett minden elsőre és nagyon jó jegyekre is, az évfolyam legjobbjai között vagyok, és már sajnálnám, ha nem mennék msc-re. Csak nem tudom, milyenre, mert magától a szakmától meg nem is tudom, nem azt kaptam, amit vártam. Se az egyetem nem fejlett, de a helyi cégek sem: minden régi, semmire nem fordítanak elég pénzt, és a fizetések meg főleg nem ott vannak, amit mondott a bácsi :( Nincs összhangban a befektetett energia, a szakma nehézsége és a fizetések. És azt sem akarom, hogy bedugjanak valami kis lyukba, ahol figyeljem a gépet és irogassam 5 percenként az adatokat.
2019. nov. 29. 20:22
 4/7 anonymousreview60 ***** válasza:
87%

"nálunk csak a bankárok keresnek többet"

Keress utána a neten, hogy olyan végzettségel mennyire keresnek embert. Van netes oldal a szakmánkénti, megyénkénti fizetésre is.

"rengeteg a lehetőség alapszakkal is"

Rá kell keresni. nekem eddig az a tapasztalatom, hogy a munkáltatók félkészterméknek tekintik az alapszakosokat. Nagyon sok mindent nem tudnak, amit a 15+ évvel ezelőtt, 5 éves, osztatlan képzésen tanult feletteseik.

"Se az egyetem nem fejlett, de a helyi cégek sem: minden régi, semmire nem fordítanak elég pénzt"

Ez a magyar oktatásban általános.

"és a fizetések meg főleg nem ott vannak, amit mondott a bácsi"

A multiknál és a nagyvállalatoknál sem?

"Nincs összhangban a befektetett energia, a szakma nehézsége és a fizetések."

Akkor még mindig kimehetsz külföldre.

"És azt sem akarom, hogy bedugjanak valami kis lyukba, ahol figyeljem a gépet és irogassam 5 percenként az adatokat."

Az ipari munka rutin. Néha taposómalom. Akkor van benne kihívás, ha valamiért elromlik a bármi, és rendbe kell hozni vagy új technológiát kell tanulni.


Szerintem itt neked nem a képzéssel van bajod, hanem egy kicsit belefáradtál a tanulásba.

2019. nov. 30. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

,,Keress utána a neten, hogy olyan végzettségel mennyire keresnek embert. Van netes oldal a szakmánkénti, megyénkénti fizetésre is."

Tudsz ilyen oldalakat linkelni?


,,Rá kell keresni. nekem eddig az a tapasztalatom, hogy a munkáltatók félkészterméknek tekintik az alapszakosokat."

Akkor is ,,félkésztermék" lennék, ha mennék msc-re, csak nem a saját szakomon?


,,A multiknál és a nagyvállalatoknál sem?"

A kezdő biztosan nem a legjobb. A faggatásaink alapján nettő 200 körül kezdenek az msc-s mérnökök, de azt senki nem árulta el, hogy ez mennyit javul idővel.


,,Akkor még mindig kimehetsz külföldre."

Ez több embernek is sikeresen bejött, még innen is. Nincs kizárva.


,,Az ipari munka rutin. Néha taposómalom. Akkor van benne kihívás, ha valamiért elromlik a bármi, és rendbe kell hozni vagy új technológiát kell tanulni."

Akkor nem is csodálom, hogy annyian ott hagyják az ipart, és kiégnek. Ha ennyire rutin az egész, miért kell nekik ennyi mérnök, miért kell minden bonyolult dolgot megtanulni az egyetemen, ha úgysem fogjuk használni? (amúgy tényleg ezt mondták nekünk üzemlátogatáson...a blokkmérnöki, a gép előtt ülős munkákat mind betölthetik szakmunkások is, mert ehhez nem kell egyetemi végzettség, és hogy ,,itt csak azért vannak mérnökök, mert jól néz ki").


,,Szerintem itt neked nem a képzéssel van bajod, hanem egy kicsit belefáradtál a tanulásba."

Egy kicsit valóban elfáradtam. Nem könnyű úgy, hogy mindenből hajtok, bejárok, 5-öst akarok, és folyton tanulni kell. Már olyan régen volt egy kis laza csajos, vásárlós napom :( De én csak ülök a 4 fal között és tanulok, tanulok, tanulok....szerintem egy kicsit elvárhatom, hogy akkor legalább megérje, és ne ugyanúgy kezeljenek, mint aki csak épp átmegy, meg bukdácsol.

És de, a képzéssel is van bajom. Nagyon sok jó tanár megy el, akik a leendő mesterképzésünk alapkövei voltak. Nélkülük olyan, mintha az nem is lenne, és olyan tanárok fognak jönni helyettük, akiknek se tapasztalata, se szenvedélye nincs az egészhez; majd lediktálják az anyagot valami könyvből, vagy felolvassák a diákat. Ehhez nem kell egyetemre járni.

2019. nov. 30. 11:16
 6/7 anonymousreview60 ***** válasza:
88%

"Tudsz ilyen oldalakat linkelni?"

Google: fizetés szakmánként. Megtaláltam, megtalálod.


"Akkor is ,,félkésztermék" lennék, ha mennék msc-re, csak nem a saját szakomon?"

A mester után már nem nagyon érdekli őket, hol kezdted el.


"A kezdő biztosan nem a legjobb."

Sehol sem az.


"A faggatásaink alapján nettő 200 körül kezdenek az msc-s mérnökök, de azt senki nem árulta el, hogy ez mennyit javul idővel."

Ld. fenti bérkimutatási eredmény az első válasznál.


,,Az ipari munka rutin. Néha taposómalom. Akkor van benne kihívás, ha valamiért elromlik a bármi, és rendbe kell hozni vagy új technológiát kell tanulni."


"miért kell minden bonyolult dolgot megtanulni az egyetemen, ha úgysem fogjuk használni?"

Mert, ha irányt/techmnológiát/urambocsá: pályát kell módosítani, akkor tudd, hogy a polcon merre lesz az a könyv vagy legalább mi a címe, ami alapján ismételned kell.

Én 1998 óta egyetlnegyszer láttam a valós életben, nem tanórán, nem gyakorláson, hanem asztalos jelleggel alkalmazni a Pitagorasz-tételt. Azért kell ennyi mindent megtanulni egyetemen, ekkor, mert ekkor fogékony az agyad még erre. Nincs gyerek, nincs asszony stb. Amikor ezek vannak, akkor az nagyon-nagyon-nagyon visszaveszi a tanulásra fordítható időt és energiát.


(amúgy tényleg ezt mondták nekünk üzemlátogatáson...a blokkmérnöki, a gép előtt ülős munkákat mind betölthetik szakmunkások is, mert ehhez nem kell egyetemi végzettség, és hogy ,,itt csak azért vannak mérnökök, mert jól néz ki").

Kell a reklám a megrendelő felé. A fehér köpeny rokonszenvet kelt.


,,Szerintem itt neked nem a képzéssel van bajod, hanem egy kicsit belefáradtál a tanulásba."


"Már olyan régen volt egy kis laza csajos, vásárlós napom :( De én csak ülök a 4 fal között és tanulok, tanulok, tanulok....szerintem egy kicsit elvárhatom, hogy akkor legalább megérje, és ne ugyanúgy kezeljenek, mint aki csak épp átmegy, meg bukdácsol."

Helyes! Belőled biztosan lesz majd érdemben valami.

Azért a kikormoltatásra szakíts időt néha!


"És de, a képzéssel is van bajom. Nagyon sok jó tanár megy el, akik a leendő mesterképzésünk alapkövei voltak."

A volt témavezetőm mellett egy tanszékről egy docens ment el Kecskemétre vagy hova, mert kapott 100 M-t felszerelni egy labort. Jobb munkakörülmény, jobb kilátás.


"Nélkülük olyan, mintha az nem is lenne, és olyan tanárok fognak jönni helyettük, akiknek se tapasztalata, se szenvedélye nincs az egészhez; majd lediktálják az anyagot valami könyvből, vagy felolvassák a diákat."

Kontraszelekció. Ez a nővérekre is igaz. Sose hidd el, ha valami barom azt mondja, hogy a munka színvonala becsület dolga. Az is, de nagyon nem csak az.

2019. nov. 30. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonymousreview60 ***** válasza:
88%
Kikormoltatásra = Magánéletre. ;-)
2019. nov. 30. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!