Csak szerintem nem egy hű de óriási nehezítés, hogy kelleni fog a nyelvvizsga a felvételihez?
Bizonyos oldalakon, helyeken akkora problémaként, nehezítésként írnak erről, hogy egyszerűen nem is értem...
Tudtommal a nyelvvizsga már ingyenes, vagy legalábbis visszaigényelhető az ára, így az, hogy "nincs a családnak pénze rá" nem a legjobb kifogás.
Ráadásul egy középfokú nyelvvizsgát 17-18 évesen lerakni kis gyakorlással szinte bárki le tud. Én ismertem lassabban haladó, meg halál lusta diáktársat, és egyiküknek sem volt szüksége magántanárra a nyelvvizsgához (és ez nem 15 éve volt, hanem 2).
Mi a felháborodás oka?
Nem a nyelvvizsga díj a lényeg, hanem hogy magántanárhoz kell menni.
Értem én, hogy a te környezetedben mindenki átmegy nulla tanulással, de a nagy átlag még magántanár mellett is bukik.
A felháborodás egyébként annak köszönhető hogy ez egy negatív korlátozás, de ha ennyit nem látsz át, akkor nem lehetsz valami okos...
Nem tudok nagy általánoságban beszélni, de van akinek egyszerűen nincs nyelvérzéke. Ismerek egy ilyen srácot, nagyon ért a matekhoz, ismertem az egyik matek tanárát is, össze-vissza áradozott róla, hogy sosem volt ennyire éleszesű diákja, meg, hogy ilyen ésszel csak 10 évente egy gyerek születik az országban (azért itt valószínűleg kicsit túlzásba esethetett). Most ott áll a srác a diploma előtt és már harmadjára próbálja letenni a nyelvvizsgáját, hogy megkaphassa, de nem megy neki.
Alapjába véve nem rossz kezdeményezés, hogy tanuljon a nép nyelvet, de kicsit túlzás ellehetetleníteni a továbbtanulástól mindenkit, aki nem akar vagy nem megy neki. Ennek inkább olyan szaga van, mintha csak minimalizálni akarnák a felsőoktatásba bejutottak számát.
A felháborodás oka az, hogy nincsen semmi alapja ennek a követelménynek. A magyar nyelvoktatás nagy általánosságban szar - és ezen az sem segít, hogy a normális nyelvkönyveket hivatalosan nem is használhatnák a tanárok, mert nincs rajta a nemzeti tankönyvek listáján).
Először a nyelvoktatást kellene fejleszteni, MAJD utána bevezetni azt, hogy kötelező a nyelvvizsga.
Őszintén szólva én egyetértek azzal, hogy kellene nyelvtudás, mert az egyetemen nagyon sokszor olyan forrásokból kell dolgoznunk, ami nincsen magyarul (még gazdasági "büfé" szakon is), DE akkor először segítsék meg a tanulókat azzal, hogy általánostól kezdve jobb nyelvoktatást nyújtanak - több nyelvórával, jobb tankönyvekkel, képezzék tovább a tanárokat, hogy a MAI fiataloknak hogyan lehet interaktívabban, több forrást (helló internet és média!) bevonva tanítani.
Amíg ez nincs, addig nem is lenne értelme ilyen követelményt tenni az érettségizők elé...
(és mindezt úgy írom, hogy C1es nyelvvizsgával mentem egyetemre, de ezt csak a baromi nagy szerencsémnek köszönhetem, hogy jó tanárokat - köztük anyanyelvit - fogtam ki gimiben, illetve hogy megszerettem amcsi sorozatokat amiket felirattal néztem, szóval nem kétségbeesésből írtam ezt, mert nem vesznek fel majd e miatt...)
Egyrészről nagyon is támogatom ezt, másrészről látom a hátrányát. Ma nagy probléma, hogy minden 2. ember diplomás, egyáltalán nincsenek megszűrve az emberek (pl. 280-as ponttal bejutás akár államira). Itt nem is az a baj, hogy egyrészt nem kapja meg a diplomáját nyelvvizsga hiányában, hanem a legtöbb szakma (kivéve pl. közig, bár ott is vannak kifejezetten ilyen pozíciók, ahol alapelvárás) esetén a versenyszférában elvárás a tárgyalóképes angol nyelvtudás minimum, tehát mikor elmész interjúzni tesztelik a nyelvtudásod, munkanyelved lesz a nyelv, ehhez minimum kell B2. Ergo ha ez nincs meg, a legtöbb jól fizető állástól is elbúcsúzhatsz hiába lenne meg a diplomád. Arról nem is beszélve, hogy az egyetemen szükség van a nyelvre, hány olyan esettel találkoztam, hogy kellett külföldi szakirodalom akár egy órához, a szakdogánál meg elvárás általában, hogy külföldi szakirodalmat is felhasználj, és itt màr a szaknyelvről van szó, amihez egy erős B2 feltétel. Egy PhD képzésre nem is tudsz jelentkezni nélküle, tárgyat teljesíteni. Összefoglalva, nem viccből teszik ezt kötelezővé. Hányszor láttam, hogy állok az utcán és mikor egy turista kérdez valamit az emberek 90%-a magyarul próbál kézzel és lábbal mutogatni, mert egy egyszerű angol mondat sem megy, nonszensz.
A negatív része, hogy aki nem szorgalmas, tehetséges a nyelvben attól elég nagy erőpróbát követel. A jobb iskolákban felkészítik a tanulót, legtöbben 1 nyelvből C1-re mennek minimum, míg mondjuk Borsodban ez elképzelhetetlen. A rendszer ugyanakkor nem működhet úgy, hogy xy-t mentesítek szociális vagy készségi körülmény miatt, mást meg nem vagy egységesen elengedem ezt a dolgot és hagyom, hogy sok diploma beragadjon, amiért az állam pénzt ad ki és az illető a munkaerő-piacon nem téríti ezt vissza úgymond.
Ami megoldás lehetne, hogy a B2 nyelvvizsga árát átvállalja az állam, emellett indítanak középiskolásoknak ingyenes nyelvtanfolyamot mondjuk 100 órásat, mint felkészítőt, amit igénybe lehet venni, így segítve azokat is hozzájutni a lehetőséghez, akik anyagi miatt nem tudnak. A B2 szint egyébként tényleg az a szint, ami betanulható úgymond, C1 amihez már több kell, tehát ha valaki ráfekszik, szorgalmasan tanul rá naponta, akkor a 60%-t B2-ből össze lehet hozni, akkor is ha nem zseni nyelvben.
Azért nem fair, mert ilyen nyelvoktatás mellett kb. mindenkinek kell nem csak pénzt, de időt is szánnia a nyelvvizsgákra. Akik nehéz tárgyakból érettségiznek, esetleg 2 emeltet kell tenniük, azoknak eddig is épp elég nagy teher volt a vállukon és valakiknek igenis bele kell fektetniük a plusz energiát, ami ennyi tanóra és házi mellett megerőltető.
Ettől független szerintem a diákok többségének már eddig is megvolt a nyelvvisgájuk. '16-ban végezett osztályomban 3-4 embernek nem volt csak nyelvvizsgája 30+ főből és ez csak egy sima városi gimi volt (nem erős).
Azért azt az ingyenességet hagyjuk... Én pl. nem kapom vissza, mivel felső korhatár van.
Sok helyen még nagyon gyenge a középiskolai nyelvoktatás.
Egyetértek a nyelvtudás szükségességével, viszont az oktatást hozzá kellene igazítani. Na meg a nyelvvizsga ingyenességet is illene mindenkinek lehetővé tenni.
#7
A nyelvvizsga árát csak azok igényelhetik vissza akik még valamilyen szinten "benne vannak" az oktatásban és ezzel az állam segíteni akar nekik.
#8: és ez csak 35 alatt lehetséges? 46 vagyok, egyetemre járok.
Én még anno oroszt tanultam, több évtizede. Ergo most mindent elölről kezdek. De én nem érdemlem meg az ingyenes nyelvvizsga lehetőséget...
Sok érdekes és jó válasz született eddig. Egy dologról viszont nem esett szó, amit igen lényegesnek tartok.
A középszintű nyelvi érettségi szintje B1. A középfokú C-típusú nyelvvizsga szintje B2.
A B1-B2 szint közötti különbség a gát sokak számára. Ezek a szintek a Közös Európai Referenciakeret (KER) szintjei szerint vannak meghatározva.
A KER szerint
-a B1 szint elsajátításához összesen 360 nyelvóra kell,
-a B2 szint elsajátításához még plusz 240 nyelvóra kell.
Tehát ez utóbbi 240 nyelvóra ami hiányzik, és borsos árú magántanórák vagy tanfolyamok által bepótlandó a nyelvvizsgához.
Persze nívósabb gimnáziumokban, vagy kéttannyelvű képzésekben ez nem probléma, ott megvan bőven ez az óraszám, de nem ez az általános és jellemző.
A közoktatásban lévő nyelvvoktatást is a nyelvvizsgához kéne igazítani. Ennek lépései: Max.8-10 fős csoportbontások, a nyelvtanárok tisztességes bérezése,az alkalmatlan oktatók elbocsájtása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!