Algebrában segítene valaki?


1. 3a^2 - 3b^2 / 2a^2 - 4ab + 2b^2 , a könyv szerinti eredmény a 3(a+b) / 2(a-b) ... én bárhogy próbálkozom nem sikerül!


2. 5x^2 - 5y^2 / 10x^3 + 10y^3 , itt az eredmény az x-y/2(x^2 - xy + y^2) , amit szintén nem értek, kérem, aki ír valamit, az a megoldás menetét is írja le, köszönöm


2010. júl. 11. 02:17
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Hát, pedig ezt még az olyan bölcsész is meg tudja csinéálni, mint én. :)


1. Először emelt ki felül a 3-at, alul a 2-t. Ebből lesz az, hogy 3(a^2-b^2) / 2(a^2-2ab+b^2) . Ha rémlenek a nevezetes azonosságok, akkor már egyértelmű, mi a következő lépés: 3(a+b)(a-b) / 2(a-b)^2. Na, akkro most egyszerűsíts (ezt már rádbízom), és megvan a vágeredmény


2. Ugyanez a logika; kiemeled fent az 5-öt, lent a 10-et: 5(x^2-y^2) / 10(x^3+y^3). És most megint felismered a nevezetes azonosságokat, de mellette egyszerűsítesz 5-tel: (x-y)(x+y) / 2(x+y)(x^2-xy+y). Más dolgod nincs már, mint egyszerűsíteni (x+y)-nal, és megvan a végeredmény.


Bemásolom neked a nevezetes azonosságokat, ha nem volna egyértelmű:

(a+b)²=a²+2ab+b²

(a-b)²=a²-2ab+b²

(a+b)(a-b)=a²-b²

(a+b)³=a³+3a²b+3ab²+b³

(a-b)³=a³-3a²b+3ab²-b³

a³+b³=(a+b)(a²-ab+b²)

a³-b³=(a-b)(a²+ab+b²)

2010. júl. 11. 08:08
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Én is csak azt tudom mondani amit az előttem levő tehát nem kamuzik a megoldás:


1. 3a^2 - 3b^2 / 2a^2 - 4ab + 2b^2 = //kiemelesz

=3(a^2 - b^2) / 2 (a^2 - 2ab + b^2) = //felismered a

nevezetes

azonosságokat


=3(a+b)(a-b)/2(a-b)^2 = //egyszerűsítesz

= 3(a+b)/2(a-b) //kész


2. 5x^2 - 5y^2 / 10x^3 + 10y^3 = //kiemelsz

= 5(x^2-y^2)/ 10(x^3 + y^2)= //felismered a

nevezetes azonosság-

okat

=5(x+y)(x-y)/10(x+y)(x^2-xy+y^2)= //egyszerűsítesz 5-tel

=(x+y)(x-y)/ 2(x+y)(x^2-xy+y^2)= //egyszerűsítesz

(x+y)-nal

=(x-y)/ 2(x^2-xy+y^2) //kész

2010. júl. 11. 11:37
 3/3 anonim ***** válasza:
Nekem ebbe beleszólni valóm sincs.:D Tanuld az azonosságokat.
2010. júl. 11. 11:49