Ki tudna segíteni megoldani ezt a fizika feladatot?

Egymástól 10km távol lévő állomások között az utat egy vonat 10 perc 30 s alatt teszi meg, induláskor 90 s gyorsít állandó gyorsulással majd fékezéskor 70 s ig szintén állandó gyorsulással, Mekkora a vonat sebessége a nyílt pályán?

2019. júl. 15. 16:22
 1/4 anonim válasza:

a teljes útra felírhatjuk, hogy

s=s1+s2+s3

10 ezer m = a1/2*t1^2 + v0*t2 + [(-7/9)a1]/2 *t3^2 + v0


ahol v0-t keressük, egyébként ismerjük t1 t2 t3 illetve s összes-t


vagy az van, hogy nem találtam meg az egyenletrendszerben a másik egyeletet, vagy az, hogy paraméteresen megoldható, hogyha megadjuk vagy a1-et és akkor v0 kiadódik

2019. júl. 15. 17:48
 2/4 Angelo84 ***** válasza:

szia.


úgy sejtem, ha egy sebesség-idő grafikonba (függőleges tengely a sebesség, vízszintes az idő) behúzod a sebességvonalakat, akkor egy ferde egyenest húzol az origóból jobbra fel irányba, aztán azt folytatva egy vízszinteset és végül jobbra le irányba az idő tengelyig megint egy egyenest. Így kapsz egy trapézt. A trapéz alapja maga a teljes időmennyiség (célszerű másodpercben megadni), az alappal párhuzamos oldal pedig a teljes idő mínusz a gyorsítás és lassítás idejének az összege. A sebesség-idő grafikonból tudjuk, hogy a közre fogott terület - jelen esetben a trapéz területe (váltsd majd át méterbe) - meg fog egyezni a megtett úttal. Illetve az ábrából azt is tudhatjuk, hogy a kapott trapéz magassága lesz nyilván a maximális sebesség, amiről a kérdés szól.

Szóval van egy trapézunk, aminek ismerjük a két párhuzamos oldalát és a területét, amiből egy pillanat alatt kiszámíthatjuk a magasságot.


A trapéz területképlete:

(a+c)*m/2


(630+470)*m/2 = 10000

1100*m = 20000

m = 18,181818


Tehát a sebességünk 18,181818 m/s, ami 65,454545 km/h


Bízom benne, jól számoltam.

2019. júl. 15. 19:31
 3/4 anonim ***** válasza:
Jók a megoldások, de legközelebb ha képletbe a számokat írjátok be célszerűbb, ha a mértékegységeket is beírjátok. Ugyanis a mértékegységekkel is el kell végezni a képlet szerinti műveleteket.
2019. júl. 15. 20:42
 4/4 anonim ***** válasza:

Egy harmadik megoldási lehetőség egyébként, ha az egyenletesen változó mozgás szakaszait átlagsebességgel helyettesítjük. Ha a nyílt pályán a sebesség v, akkor az egyenletesen változó szakaszokon v/2.

Ezzel a gondolatmenettel az egyenesvonalú egyenletes mozgás általános iskolai összefüggése használható:


1.szakasz: s1=v1*t1 =0.5*v*t1

2.szakasz: s2=v*t2

3.szakasz: s3=v3*t3=0.5*v*t3


Összeadva ezeket:


s1+s2+s3 = v*(0.5*t1+t2+0.5*t3)


A teljes t idő ismert, és t2=t-t1-t3,ill. bevezetve az s=s1+s2+s3 jelölést:


s=v*[0.5*t1+(t-t1-t3)+0.5*t3]


A jobboldalt összevonva az egynemű tagokat:


s=v*[t-0.5*(t1+t3)], amiből a keresett nyilt pályabeli vonatsebesség:


v = s/[t-0.5*(t1+t3)].

2019. júl. 15. 21:00