Nora136969 kérdése:

Hogyan tudom kiszámolni a következő sók vizes oldatának kémhatását?

NaHSO4, Na2HPO4, NaHPO4?

2019. júl. 9. 22:22
 1/4 anonim ***** válasza:
Szia! Kell még?
2019. júl. 11. 13:38
 2/4 A kérdező kommentje:
Helló! Igen.
2019. júl. 12. 18:01
 3/4 anonim ***** válasza:

No akkor.

Szerintem többféleképpen is meglehet ezt válaszolni, de talán így a legegyszerűbb.

1. NaHSO4 vízben való oldódásakor Na(+) + HSO4(-) ra disszociál. Ezek közül a Na(+) ion nem fog hidrolizálni, azaz reakcióba lépni a vízzel, körülötte sima hidrátburok alakul ki. A HSO4(-) azonban rekacióba lép a vízzel: HSO4(-) + H2O = SO4(2-) + H3O (+) Ez a H3O(+) “felelős” a víz SAVASSÁGÁÉRT. Ez a reakció azért így megy végbe, mivel a HSO4 (-) még mindig egy erősebb sav, mint a víz, így a víz lesz a bázis.

2. Ennél Na2HPO4 = 2Na(+) + HPO4 (2-) ra disszociál. Szintén nem hidrolizál a nátriumion, viszont a HPO4 (2-) itt is reagál. A foszforsav egyébként sem a legerősebb sav, a HPO4(2-) pedig már egy a víznél erősebb bázis. HPO4 (-) + H2O = H2PO4(-) + OH(-) Itt az OH(-) “felelős” a LÚGOS kémhatásért.

3. Ez NaH2PO4 nem? Ha igen akkor NaH2PO4 = Na(+) + H2PO4(-)

Na(+) szintén nem reagál, az H2PO4(-) pedig igen. H2PO4(-) + H2O = HPO4 (2-) + H3O (+). Ez tehát SAVAS.


Nagyon remélem, hogy nem beszélek butaságokat. :) Igazából a szabályos sók esetében azt kell megnézni melyik az erősebb; a só vagy a bázis. Ha a bázis, akkor lúgos, ha a sav, akkor savas. Itt mint látod kicsit bonyolultabb, azt kell figyelni, hogy mi reagál a vízzel, és milyen viszonban van a vízzel. Elvileg ezeket az infókat megtalálod a függvénytáblázatban. Illetve ugye a fentiek (HSO4(-), HPO4(2-) stb) amfoterek, ezért máshogy reagálhatnak különböző erősségű savakkal/bázisokkal szemben.

Ha állandók is kellenek, de nem találod szólj, és megnézem mit tehetek. :)

2019. júl. 12. 21:14
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon szépen köszönöm a választ és a magyarázatot!!!
2019. júl. 14. 14:37