Valaki el tudná magyarázni a törtek egész számmá alakítását?


Mindig is problémám volt velük, hiaba olvasom a konyvekben a magyarazatokat egyszeruen nem fogom fel. Egy fontos dolgozat elott allok amihez kene ez az anyag is es nem szeretnek ezen elbukni.


Peldaul: az 1/18- ot hogyan tudom egesz szamra alakitani?


2019. jún. 6. 08:38
 1/5 anonim ***** válasza:
Keress rá youtubon. Tök jó magyarázatok vannak érthetőek!
2019. jún. 6. 08:42
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az 1/18 nem alakítható egész számmá, csupáncsak azért nem, mert értéke nem egész.

Ha arra gondolsz, hogy tizedes törtté hogyan lehet alakítani (elvégre az egész szám is a tizedestört egy fajtája), akkor csak annyi a dolgod, hogy a számlálót elosztod a nevezővel, tehát


1/18 = 1:18


Ez minden tört esetén így működik.

2019. jún. 6. 09:08
 3/5 anonim ***** válasza:

Az 1/18 tényleg nem alakítható egész számmá. Azaz az egészrész zérus. Egészrésze egy törtnek csak akkor különböző zérustól, ha áltörtről van szó. Azaz a/b esetén a>b egyenlőtlenség teljesül.

Pl.

36/19 = 1 + 17/19. (az egészrész=1, a törtrész=17/19)


ellenőrzés: Mivel 1= 19/19. ezért 19/19 + 17/19 =(19+17)/19= 36/19, tehát jó.

2019. jún. 6. 11:43
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem vagyok benne biztos, hogy most vegyes törtet szeretnél, azaz az egész rész külön kiírni és mellé a törtet vagy tizedes törtté akarsz alakítani. Ha tizedes törtté azt a 2. leírta.

Ha vegyes törtté az csak akkor lehetséges, ha a számláló(felső szám) nagyobb vagy ugyanakkora mint a nevező(alsó szám), ugyanis csak ebben az esetben egyenlő vagy nagyobb a tört mint egy egész. Ha a két szám egyforma akkor pont egy egész a tört értéke. Ebből következik, hogy ha elosztod a felső számot az alsóval akkor a hányados (osztás eredménye) az egész rész, a maradék pedig a törtrész marad. pl 17/5 az 3 egész és 2/5, mert 17:5=3 maradék 2.

2019. jún. 6. 23:46
 5/5 anonim ***** válasza:
#4, most elismételted ugyanazt, amit #3-ban leírtam. Ezt is több nap késéssel...
2019. jún. 7. 13:21