Mi ennek a fizikai feladat megoldásának a menete?


1; Adott egy kamion, 100 km/h sebességgel halad, amibe hátulról belegurul egy autó 120 km/h-val, majd hirtelen megáll. A kamion 20 tonna, az autó pedig 2. A kamion üresben gurul tovább, a kérdés hogy mekkora közös sebességgel?


2; Egy 30 fokos 2 méter hosszú lejtő aljáról egy testet mekkora kezdősebességgel kell meglökni, hogy pont megálljon a tetején? A csúszási surlódás 0,3.


Köszönöm a segítséget.


2019. máj. 29. 14:17
 1/6 A kérdező kommentje:

Egy harmadik optikai feladat, jól gondolkodom?

Van egy 60 cm körbületi sugarú homorú tükör. Ha egyenes állású, kétszeres nagyítású képet szeretnénk kapni, akkor 30 centiméterhez kell rakni a tárgyat. Ez helyes?

2019. máj. 29. 14:26
 2/6 A kérdező kommentje:
A harmadik feladatom mégsem jó szerintem, mert a sugár fele az a fókusztávolság. Annak a fele pedig a kétszeres nagyított képtávolság, tehát 15 cm?
2019. máj. 29. 14:31
 3/6 anonim ***** válasza:
Abszolút rugalmatlan/rugalmas ütközés témakört nézd át. Ha tudod melyik történik itt egy képlettel megoldod az első feladatot.
2019. máj. 29. 16:14
 4/6 A kérdező kommentje:

Az első levezetése:


(2000 kg*33,3 m/s + 20000 kg*22,7 m/s)/22000 kg= 28,28 m/s: 101,81 km/h


Ez így helyes?

2019. máj. 29. 16:44
 5/6 anonim ***** válasza:

Jó ez így, egy apró elírás van a sebesség átváltás miatt, véletlenül 2-est írtál a 7-es helyett.

De az eredmény m/s-ban jó.


km/h-ban viszont nem korrekt a megadás: "101,81 km/h" Ez így nem igaz, mert a második tizedesjegy nem stimmel, 2-nek kéne lennie.

De igazából felesleges ennyi jegy, mert ha m/s-ban 4 értékes jegyre adod meg, akkor abból nem lehet számolni 5 értékes jegy pontosságot! Tehát amit km/h-ban írsz, az is 4 értékes jegyig kerekítendő.

2019. máj. 29. 19:54
 6/6 anonim ***** válasza:

A 2.feladatban energiákban érdemes gondolkodni. Ha a lejtő hossza L, akkor a magassága H=L*sin(a), a=30°.


A kezdetben betáplálandó energia m*v^2/2. Ez a potenciális energia és a súrlódási munka legyőzésére fordítódik.


Azaz:


m*v^2/2 = m*g*H + mu*m*g*cos(a)*L


Osztva az m tömeggel és felhasználva a H=L*sin(a) képletet, ill. kiemelve g*L-el:


v^2/2 = g*L*[sin(a) + mu*cos(a)]


Ebből a keresett v kezdősebesség kifejezhető:


v = gyök{ 2*g*L*[sin(a) + mu*cos(a)] }

2019. máj. 29. 20:02