1x1x1 m-es kockában van 1 m3 víz. A talajtól milyen magasra kell emelni, hogy a kocka aljából a talajig levezető cső alján 2 bar legyen a nyomás? (A légköri nyomás 1 bar. ) Egyszerűnek látszó kérdés, de sajnos nem megy.


2019. máj. 21. 14:04
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
46%
10m
2019. máj. 21. 15:02
 2/14 anonim ***** válasza:
80%

Gyakorlatilag az a kérdés, hogy mekkora vízoszlop alatt lesz 2 bar a nyomás.


Segítség: [link]


"A folyadékoszlop súlyából származó nyomás:


ph = ρ * g * h"


ph = 2 bar = 2 * 10^5 Pa

ρ = 1000 kg/m^3

g = 10 m/s^2

h = ?


h = ph / (ρ * g) = 20 m


Tehát egy 20 méteres vízoszlop alatt lesz 2 bar a nyomás.

Namármost a kockában alapból van 1 méter vízoszlop (mert tele van), ezért szerintem elég 19 méter magasra tenni.

2019. máj. 21. 15:37
 3/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! Csepegtető öntöző rendszert építenék, de úgy, hogy a szivattyúnak ne kelljen üzemelnie az öntözés időtartama alatt, csak a tartály feltöltéséig, ami töredék idő. 19 m-es tornyot nem kifejezetten fogok építeni, tehát az ötletem rossz volt. Megoldás lehetne, hogy talajszintre rakom a tartályt, és kompresszorral tarton nagy nyomáson: pl. 5 bar, és ha a csöpögés alatt leesik 2 barig, újra indul a kompresszor. De ennek sincs értelme, mert egy nyomás álló tartály már soha nem térül meg a zöldségeken.
2019. máj. 21. 16:18
 4/14 anonim ***** válasza:
te$$ókám mondom hogy 10 méter mér neme halgatsz az okosra
2019. máj. 21. 17:33
 5/14 anonim ***** válasza:
vagy ha az alját nézed a cuccosnak annak 9mrel kell föld felett lenni
2019. máj. 21. 17:34
 6/14 dq ***** válasza:
46%
ha 2 bar a nyomás, akkor abból 1 bar a hidrosztatikai, amihez elég 10 méter, és nem kell 20
2019. máj. 21. 20:52
 7/14 anonim ***** válasza:
ezt mondom gyerekek de persze nemhisznek nekem pedig én ezeket nagyon jol tudom
2019. máj. 21. 22:41
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

De miért lenne elég? A csövet alulról nem nyomja az 1 bar légnyomás vagy hogy gondoljátok? Csak a víz súlya számít, mert a légnyomás kb. azonos a cső két végén, azaz kiegyenlíti egymást.

De nézzük máshogy: ha a földön van a kocka, akkor is 1 bar nyomással jön ki a víz az alján? Nem! Ha így lenne, akkor 10 méter magasra fel tudná nyomni, ami triviálisan hamis.

2019. máj. 22. 09:11
 9/14 anonim ***** válasza:

@8 amirol te beszélsz az a tulnyomás.


meg amugy is whatt. szted a levegő nyomása a földön 0 bar, mert, mert ha 1 lenne akkor fel tudna menni baromi magasra?


mács fizX, big váó :)

2019. máj. 22. 10:08
 10/14 A kérdező kommentje:

Tehát: azt mondod, hogy 10 m-es vízoszlop alján van 2 bar. Azaz 1 m vízoszlop az 0,2 bar. Meg tudod mondani képlettel, hogy miért?


Nagy a tét, mert ha igazad van, akkor a 2 barhoz elég lenne a 9 m-es torony + a kocka, de a talaj domborzati viszonyait is beleszámítva (a mi kertünkben) annyi sem kell, így már tényleg életképes lehet a dolog. De valami számítást tudsz adni a 0,2 bar / m -hez? Köszi!

2019. máj. 22. 11:32
1 2