220V-ra méretezett 110W-os és 60 W-os izzó közül melyiknek nagyobb az ellenállása?

Számítással kell igazolni a választ és tudom, hogy a 60 W-osnak nagyobb az ellenállása, de odáig tudtam csak kiszámolni, hogy az I= 0.773 A. Valaki segítene?
2019. máj. 18. 15:12
 1/6 anonim ***** válasza:

Az R=U/I Ohm-törvény, és a P=U*I képlet alkotta egyenletrendszerből a


P=U^2/R összefüggés kapható. Ezt az R ellenállásra rendezve az


R=U^2/P formulához jutunk.


Vagyis konstans U feszültség mellett a fogyasztó R ellenállása a P névleges teljesítménnyel fordított arányban áll.


Tehát kisebb P névleges teljesítmény mellett az R ellenállás nagyobb.

2019. máj. 18. 15:41
 2/6 anonim ***** válasza:

Sajnos az áramerősség sem annyi. Ehhez "csak" az Ohm-törvény kell, meg az, hogy a teljesítmény az a feszültség és az áramerősség szorzata: P=U*I és R=U/I

Vagyis a 110 W-os izzó árama: I=P/U= 110 W / 220 V = 0,5 A. Az ellenállás pedig az Ohm-törvényből: R=U/I= 220 V / 0,5 A = 440 Ohm (ennek ugye omega a jele, csak olyan ugye nincs a billentyűzeten).

A 60 W-os izzó árama kisebb, MERT az ellenállása nagyobb. I=P/U= 60 W / 220 V = 0,2727 A, és R=U/I= 220 V / 0,2727 A = 806,6666 Ohm. Érdemes észrevenned, hogy éppen fordított arányosság van az izzó teljesítménye és ellenállása között, vagyis ahányszor nagyobb az egyik izzó teljesítménye a másiknak, annyiszor kisebb az ellenállása, mint a másiké, mert a 110 W a 60 W-nak: 110/60=1,83333-szorosa, még az ellenállások közötti arány pont a fordítottja, mert a 60 W-os ellenállását kell osztani a 110 W-oséval: 806,6666/440=1,833333. Remélem érhető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2019. máj. 18. 15:49
 3/6 A kérdező kommentje:
de nem az van hogy a soros kapcsolasnal ugyan az az aram van mindkettonel?
2019. máj. 18. 15:59
 4/6 anonim ***** válasza:
Ja hogy ezek sorosan vannak kapcsolva? Ezt nem mondtad. Akkor a 60 W-osnak lesz a nagyobb a teljesítménye. De biztos sorosan vannak? Mert alapból a fogyasztók párhuzamosan szoktak lenni kapcsolva, tehát minden konnektor, és lámpa közvetlenül a 220 V-ot kapja.
2019. máj. 18. 16:34
 5/6 dq ***** válasza:

Sehogy sincsenek kapcsolva az izzók, méretezve vannak 110 és 60 W-ra.

(230 és nem 220V mellett.)

2019. máj. 18. 22:40
 6/6 dq ***** válasza:

Felejtsd el a soros és a párhuzamos kötést, és olvass lassan.


A feladat: a boltban kaphatók villanykörték, amelyek a hálózatba csavarva 110W és 60W teljesítményt vesznek fel. Ezeknek van valamekkora ellenállásuk is. (Ami egyáltalán nem függ attól, hogy hogyan kapcsolsz és mit.)


Hogy mi az összefüggés egy konstans U feszültségen a felvett teljesítmény és az ellenállás között, azt #1 jól leírta. Fordítottan arányosak egymással: kb fele akkora a teljesítménye a második izzónak, tehát kb kétszer akkora az ellenállása.

És éppen ez volt a kérdés egyik része.

A számítás és az eredmények (konstans 220V feszültséggel) ott vannak #2-ben.

2019. máj. 18. 22:57