Éppen azon vagyok, hogy megértsem a matematikát, sokat gyakorlok, a következő egyenleteket is megpróbáltam megcsinálni (tehát nem azt akarom, hogy valaki megcsinálja helyettem, én meg lemásolom), de vagy nem jött ki az eredmény vagy valami nagyon fura szám jött ki, és nem tudom mit rontottam el.


Ezek lennének: (a / jel törtet jelent)


5x+2/3x+3 - 9x-8/9x+9 = 5/18


(x-4)(3x+6)(5-10x)(12x+48)=0


2x(6-2x)- x(5+4x)/4 = x(2x-2)


(3z-1)másodikon = (3z+4)(3z-5)


(2x+1)(3x-1)-(2x+1)(x-1)=0


Nagyon szépen köszönöm előre is a segítséget, sokat jelentene.


2019. máj. 13. 19:47
 1/4 A kérdező kommentje:

Bocsánat, tudom hogy van ezek között másodfokú is. 9.-es vagyok, nem tanultunk még másodfokú egyenleteket, szóval nem azzal a megoldóképlettel kell megoldani.

Több egyenletnél is az volt a problémám, hogy x2 (a másodikon) nem tudtam eltűntetni, mert csak az egyik oldalon volt.

Mert ha pl mindkét oldalon 6x van a másodikon, akkor csak kivonom és kész....

A tankönyvben nincs leírva normálisan.

2019. máj. 13. 20:21
 2/4 anonim válasza:

Android telefonra ajánlom a 'Photomath' alkalmazást.

Levezeti az egyenleteket, és megmutatja a megoldást.

Nagyon hasznos app, a kézzel írott egyenletet le lehet fotózni, de kézzel is be lehet gépelni.

2019. máj. 13. 20:44
 3/4 anonim ***** válasza:

Még van benne negyedfokú is, de ezek egyszerűek ,mert általában ránézésre szorzatalakba írhatók.


Pl. az utolsó:


(2x+1)(3x-1)-(2x+1)(x-1)=0


Ki kell emelni (2x+1)-el:


(2x+1)*(3x-1+1-x)=0 tehát (2x+1)*2x=0.


Ennek leolvashatjuk ránézésre a két megoldását:


x1=-1/2 és x2=0.


Hasonlóan a második példád is rém egyszerű:


(x-4)(3x+6)(5-10x)(12x+48)=0


Ez már kapásból gyöktényezős alakba van, így szintén csak leolvassuk a megoldásokat:


x1=4; x2=-2; x3=1/2; x4=-4.


A többi feladat is hasonlóan szorzattá alakítható ránézésre. Kérdés?

2019. máj. 13. 21:23
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm.
2019. máj. 14. 10:38