Koordinátageometria feladatok?

Ezek a feladatok lesznek elvileg a következő matekdogában és a 3-as, 5-ös illetve 7-esbe nem vagyok igazán biztos, hogy pontosan értem mit kell csinálni. Ha valaki esetleg tudna segíteni nagyon hálás lennék! :D

2019. máj. 8. 12:48
 1/7 A kérdező kommentje:
2019. máj. 8. 17:02
 2/7 A kérdező kommentje:
A linket csak most vettem észre, hogy nem másolta be masina... x)
2019. máj. 8. 17:03
 3/7 anonim ***** válasza:

A harmadik feladat ennyi lett?

[link]

Ebben kell valamit magyarázni?

2019. máj. 8. 18:37
 4/7 anonim ***** válasza:

És az ötös?

[link]

Az is érthető?

2019. máj. 8. 19:03
 5/7 A kérdező kommentje:
Az eredeti tanárunknak volt egy kis balesete még a második félév kezdetekor és azóta sem jött vissza, emiatt egy tanár tanít két csoportot és most tanítás alatt azt értem, hogy hirtelen belekezdünk valami feladatba és utána jöjjünk rá. Tehát most nehezen megy az újabb dolgok elsajátítása. A válaszokat nagyon szépen köszönöm, sokat segít!! :3
2019. máj. 8. 20:19
 6/7 anonim ***** válasza:

Sajnálom, hogy aa kérdésemre nem válaszoltál.

A második kép helyesen: [link]

2019. máj. 8. 20:55
 7/7 anonim ***** válasza:

Hamár a 3,5-öt megoldották, akkor nézzük a 7-es példát.

Általánosságban fogom bemutatni a példát, majd a kérdező behelyettesít.


A négyzet két szemközti csúcsai A(ax,ay) és C(cx,cy).


Első körben meghatározzuk a köréírható kör középpontját, amelyet K jelöl majd. Köztudott, hogy ilyenkor az A és C pontokba mutató helyvektorok skalárkomponenseinek a számtani közepét kell képeznünk. Hisz az így kapott K pont jelenti majd a keresett kör középpontját.


Ezzel tehát K( (ax+cx)/2, (ay+cy)/2 ) adódik.


A köréírható kör egyenletéhez kell még a kör sugarának a négyzete. Geometriai megfontolások miatt ez Pitagorasz tételből határozható meg:


R^2 = [(ax-cx)/2]^2+[(ay-cy)/2]^2


Tehát a kör egyenlete már felírható. Emlékeztetőül egy K(u,v) középpontú R sugarú kör egyenlete az x-y Descartes-féle koordinátarendszerben


(x-u)^2 + (y-v)^2 = R^2.


Gyakorlatilag adott minden:


u = (ax+cx)/2;


v = (ay+cy)/2;


R^2 = [(ax-cx)/2]^2+[(ay-cy)/2]^2.


Ezeket beírva a kör egyenletébe az alábbiakat kaphatjuk:


(x-(ax+cx)/2)^2 + (y-(ay+cy)/2)^2 = [(ax-cx)/2]^2+[(ay-cy)/2]^2.


Ezzel a feladatot megoldottuk paraméteresen. A számok behelyettesítése már csak gyerekjáték.

2019. máj. 8. 21:02