Nem értem ezt a kristáylvizes dolgot?

Mi az a telített oldat, mi válik ki, meg hogy úgy igazából mi történik egy kristályvizes só oldásakor? Lesz víz és valamennyi só kiválik? Vagy mi történik?

2019. ápr. 14. 13:16
 1/4 A kérdező kommentje:
azt hittem eddig hogy a kikristáylosodás csak szilárd esetben van... ennek az egész elméletét nem értem
2019. ápr. 14. 13:17
 2/4 anonim ***** válasza:

Szia! Vegyünk 300g CuSO4*5H2O(kristályvizes só, ez azt jelenti, hogy a sónak a kristályrácsába H2O épül be). A CuSO4 nek a moláris tömege 159,5g/mol.

Az 5 H2O tömege 90g. Ha ezt a kettőt összeadod akkor kijön, hogy 1 mol CuSO4*5H2O-nek mennyi a tömege(159,5+90=249,5g/mol). Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy a sónak 159,5/249,5 része a CuSO4. A maradék, a 90/249,5 a kristályvíz.

Most oldjuk fel a 300g sót(CuSO4*5H2O) 1000g vízben. Ugye tudjuk, hogy a 300g sónak 159,5/249,5 része(191,7g) a CuSO4, ez lesz az oldott anyag tömege.

A maradék (300g-191,7g=)108,3g lesz a kristályvíz tömege. A keletkező oldat tömege 1300g lesz mivel az összes só feloldódik (1000g+300<--191,7g+108,3g). Ebből ugye tömegszázalékot úgy számolsz, hogy (191,7/1300)*100=w/w%

Az előző számolásmenet csak akkor igaz hogyha nem keletkezik telített oldat a só oldása során. Ezt most nem írom le hogyan kell kiszámolni.

A telített oldat pedig azt jelenti, hogy az oldószer már nem képes több oldott anyagot feloldani.

Így szokták megadni ált. ban az oldhatóságot: 35,9gNacl/100gvíz 25°C.

2019. ápr. 14. 17:18
 3/4 A kérdező kommentje:
miért miben különbözne ha telített lenne?
2019. ápr. 14. 17:27
 4/4 A kérdező kommentje:
de azt amit írtal értem, és nagyon szépen köszönöm!
2019. ápr. 14. 17:27