Hogy tudom ki számolni béta szöget ha a kék függvény ch (x) et ír le?

[link]

#kötélerő #kötélgörbe #chx
2019. ápr. 13. 12:12
 1/10 anonim ***** válasza:
Meg van adva a ch (x) függvény és a lila egyenes metszéspontjának első koordinátája?
2019. ápr. 13. 13:06
 2/10 anonim ***** válasza:
Ha megvan a metszéspont akkor csak ki kell számolnod az érintő meredekségét, abból pedig ki tudod számolni béta pótszögét.
2019. ápr. 13. 14:03
 3/10 A kérdező kommentje:
nincs és nekem olyasvalami kéne ami minden x értékbe megadja a béta szöget
2019. ápr. 13. 14:04
 4/10 A kérdező kommentje:
a lila egyenest én is az érintőnek próbáltam berajzolni
2019. ápr. 13. 14:05
 5/10 A kérdező kommentje:
én arra gondoltam, hogy integrállal kilehetne számolni a háromszög területét és abból már lehet számolni szöget, csak valamiért negatív érték jön ki, valamit elrontok
2019. ápr. 13. 14:07
 6/10 Angelo84 ***** válasza:
esetleg, ha invertálod a függvényt, akkor az inverz függvény deriváltja némi előjeles (vagy még az sem) korrekcióval ugye pont a béta szög tangense. ebből valamit ki lehet okoskodni, nem? ez csak egy ötlet, lehet marhaság.
2019. ápr. 13. 14:24
 7/10 anonim ***** válasza:

Legyen az érintési pont abszcisszája (első koordinátája) a. F(x)=ch(x).

Deriválod ch(x)-et. F'(a)= lesz a lila egyenes meredeksége (az ábradból azt látom, hogy pozitív meredekségű), amiből már csak egy visszakeresés az irányszög. Béta=90-irányszög.

2019. ápr. 13. 14:30
 8/10 anonim ***** válasza:

Ez egyszerű deriválás gyerekek, kár ennyit tanakodni rajta. ch(x) deriváltja sh(x), és ez egyben a 90°-ß nak a tangense, azaz


sh(x)=tg(90°-ß)


ebből arctg[sh(x)]=90°-ß vagyis ß=90°-arctg[sh(x)]. Ez a kérdéses szög végképlete.

2019. ápr. 13. 20:29
 9/10 anonim ***** válasza:

"Szia, még tudnál abban segíteni, hogy ha fél kör van chx helyett hogy néz ki bétára a képlet?"


A számítás menete hasonló akkor is. Vegyük a C(0,R) középpontú kört, ez ugye az x-tengelyt érinti. Ennek az egyenlete


x^2+y^2-2*R*y=0.


Deriválunk x szerint:


2*x + 2*y*y ' - 2*R*y ' =0.


Ebből y ' = x/(R-y).


Tehát a ß szög:


ß = 90°-arctg[x/(R-y)].


Megemlítendő, hogy ez a képlet az (R,R) és (-R,R) pontokban nem adja vissza jól a meredekséget, igy ß-t sem mert a kör az valójában két függvényből áll.


A probléma a kör paraméterezésével kiküszöbölhető, de ebbe ne menjünk bele.

2019. ápr. 14. 11:43
 10/10 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget :)
2019. ápr. 14. 13:23