A kúp magassága háromszor akkora mint az alapkörének a sugara, tengelymetszetének területe pedig 120 cm2 Mekkora V és A?

Ezt sehogy sem sikerül megoldanom, segít valaki?

2019. ápr. 7. 11:40
 1/1 anonim ***** válasza:

Először is az ilyen feladatokat a jövőben a házifeladatok kategóriába írd ki, tekintve hogy a kérdés nem tekinthető tudománynak.


Na akkor a feladat. Feltételezem, egyenes körkúpról van szó, ez a tengelymetszet miatt lényeges.


I.) A térfogat (V) meghatározása.


Az alapkör sugara R, tehát az alapkör területe T=pi*R^2.


A kúp magassága a feladat szerint 3*R. Mivel a térfogat V=alapterület*magasság/3, ezért


V=pi*R^3 adódik.


A tengelymetszet egy egyenlőszárú háromszög, amelynek az alapja 2*R magassága 3*R.


A tengelymetszet területét jelölje t, ekkor felírható a


t=3*R^2, mivel alap*magasság/2 összefüggés adja a területét a háromszögnek. Itt t van adva a feladatban, ezért R-et fejezzük ki:


R = gyök(t/3).


Ezért a sugár harmadik hatványa R^3 = (t/3)^(3/2).


Ezt visszaírjuk a térfogat képletébe:


V=pi*(t/3)^(3/2).



II.) A felszin (A) meghatározása.


A kúppalást területével foglalkozunk, ezt jelölöm A-val.

A kúppalást síkban kifejthető (gyűrődésmentesen) és ez a teríték egy körcik lesz, amelynek sugara épp a kúp alkotója (a). Az alkotó hosszát a Pitagorasz tételből kaphatjuk:


a=gyök[R^2+(3*R)^2] = gyök[R^2+9*R^2]=gyök(10*R^2)


tehát a=R*gyök(10)


A körcikkhez tartozó ívhossz


i=a*alfa=R*gyök(10)*alfa, ahol alfa a középponti szög.


Másrészt az ívhossz egyben a kúp alapkörének a kerületével is egyenlő, azaz:


i=2*R*pi.


Az ívhosszra felírt két összefüggés jobb oldalait egyenlővé tesszük:


R*gyök(10)*alfa=2*R*pi. Osztjuk mindkét oldalt R-el:


gyök(10)*alfa=2*pi, ebből


alfa=2*pi/gyök(10).


Ismert alfa középponti szögű és a sugarú körcikk területe egyszerű arányosság alapján


A=alfa*a^2/2.


(ennek helyességét ellenőrizheted, ha alfa helyére 2*pi -t írsz, ekkor egy teljes kör területét kapod vissza).


alfa-t beírva A képletébe:


A=[2*pi/gyök(10)]*a^2/2.


Itt ugye a=R*gyök(10), és az I.) pont szerint R = gyök(t/3).

Ezeket összevetve:


a=gyök(t/3)*gyök(10) vagyis a=gyök(10*t/3).


Ezzel:


A=[2*pi/gyök(10)]*(10*t/6).


Egyszerűsítve:


A=10*t*pi/[3*gyök(10)]



III.)Tehát a megoldások összefoglalása:


Ha adott a tengelymetszet t területe akkor


-a kúp térfogata: V = pi*(t/3)^(3/2).


-a kúppalást területe: A=10*t*pi/[3*gyök(10)].


Remélem világos minden.

2019. ápr. 7. 13:54