Fizika kérdés. Tudnátok segíteni? Egy 12 V-os áramforrásra párhuzamosan kapcsolunk egy 200 Ohm és egy 300 Ohm ellenállású fogyasztót

. Számítsuk ki a. Az eredő ellenállást b. a főág áramerősségét, c. Az egyes fogyasztók áramerősségét, d. A fogyasztók és az áramforrás teljesítményét. Azt tudom, hogy párhuzamos kapcsolás esetén a feszültség megegyezik, az áramerősség összeadódik. Párhuzamos eredő ellenállást 1/Re=1/R1+1/R2. De sehogy nem jön ki, valamit nagyon elszámolok. Köszönöm.
2019. ápr. 3. 21:55
 1/3 anonim ***** válasza:

I1 = U/R1 = 12 V / 200 Ω = 0,06 A

I2 = U/R2 = 12 V / 300 Ω = 0,04 A

I = I1 + I2 = 0,1 A

R = U / I = 12 V / 0,1 A = 120 Ω

P1 = U * I1 = 12 V * 0,06 A = 0,72 W

P2 = U * I2 = 12 V * 0,04 A = 0,48 W

P = P1 + P2 = 1,2 W

2019. ápr. 3. 22:09
 2/3 anonim ***** válasza:

[link]

Kicsit rendezetlen az eredő számítás, de ott van.

Az összes többit gondolom tudod számolni...

2019. ápr. 3. 22:15
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Na, annyira koncentráltam, hogy a-b-c-d sorrendben menjek, hogy az eszembe sem jutott, hogy külön-külön kiszámolva is megkaphatom az eredményt.


2-es. Eddig jutottam én is. 5/600. De arra az én számológépem 8,33 tízamínuszharmadikont ír. És emiatt zavarodtam meg teljesen. De most így belegondolva, ha 1/Re van bal oldalt, másik oldalon meg 5/600. Akkor a 600-at viszem át szorzóban, aztán 5-el leosztok. Így már valóban kijön.

Fáradt vagyok, de köszönöm a fejtágítást.

Szép estét mindenkinek!!

2019. ápr. 3. 22:23