Van egy háromszög, oldalai a, b és c. A háromszög derékszögű és b az egyik befogó. Van-e arra valamilyen összefüggés, hogy az a+c összege pont kétszerese legyen b-nek? Nem gondolnám, de ez előrevinne egy feladat megoldásában. A válaszokat előre is köszönöm.2019. ápr. 3. 19:18
1/2 anonim válasza:
Ugye ha a + c = 2*b, akkor b = (a + c)/2. Ha ezt helyettesíted a Pitagorasz-tételbe, akkor lesz egy másodfokú egyenleted, amit meg tudsz oldani a-ra vagy c-re, és így megkapod a keresett összefüggésedet. Szóval az egyenlet
a^2 + (a + c)^2/4 = c^2 (ha c volt az átfogó), és
c^2 + (a + c)^2/4 = a^2 (ha a volt az átfogó – ugye ezt nem mondtad, csak hogy b befogó).
Az elsőből az jön ki, hogy c = –a (ami nyilván nem jó) vagy c = 5*a/3; a másodikból pedig (nem túl meglepő módon), hogy c = 3*a/5.
2/2 anonim válasza:
Feltétel
a + c = 2b
Átrendezve
c = 2b - a
Négyzetre emelve
c² = 4b² - 4ab + a²
Rendezés
c² - a² = 4b² - 4ab
b² = 4b² - 4ab
Rendezés
4ab = 3b²
Egyszerűsítés b-vel
4a = 3b
a/b = 3/4
vagyis a 3-4-5 oldalú pitagorászi háromszögről van szó!