Fizika csúszási súrlódási erő?


Légyszi segítsetek ebben a feladatban, nem tudom hogyan kéne megcsinálni.

A test tömege 72kg a ráható húzóerő 320N. A test és a talaj között csúszási súrlódási együttható értéke 0.4. Mekkora a csúszási súrlódási erő? mekkora a test gyorsulása?



2019. ápr. 2. 18:37
 1/2 anonim ***** válasza:

Pedig sok ilyen példát találsz ezen a honlapon megoldva. Kár hogy nem kerestél vissza.


A súrlódóerő:


S=mu*m*g


S=0.4*72kg*10m/s^2= 4*72N = 288 N.


Mivel a H húzóerőre: H>S, ezért a test gyorsulni fog.


Az eredő erő a kettő különbsége: F=H-S. F=32 N.


Newwton második axiómája szerint a=F/m.


Paraméteresen: a=(H-S)/m. a=(H-mu*m*g)/m


kiegyszerűsítve: a=H/m-mu*g.


Érdemes megfigelni hogy 3 eset lehetséges:


1) H/m>mu*g, ekkor a>0, gyorsul a test;

2) H/m=mu*g, így a=0, a test egyenesvonalú állandósebességű mozgást végez;

3) H/m<mu*g, ilyenkor a<0 a test fékeződik, lassuló mozgást végez.

2019. ápr. 2. 20:27
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen:)
2019. ápr. 2. 20:53