Egy szappan szerkezeti képlete : CH3 - (CH2) n - CH2 - COO– Na+. Mennyi az a szappanmennyiség, amely tömegben 4,6 kg nátriumot tartalmaz?


A szerkezeti képlet kicsit érthetőbben:


[link]


2019. ápr. 2. 17:29
 1/1 sharkxxx ***** válasza:

1 mol H = 1.008g

1 mol C = 12.011g

1 mol Na = 22.990g

1 mol O = 15.999g


Szappan:

CH3-(CH2)n-CH2-COO-Na+

C + 3*H + n*(C + 2*H) + C + 2*H + C + O + O + Na

n*(C + 2*H) + 3*C + 5*H + 2*O + Na

n*(12.011g + 2*1.008g) + 3*12.011g + 5*1.008g + 2*15.999g + 22.990g


4600g = r*22.990g

r = 4600g/22.990g

r = 200


x = 200*(n*(12.011g + 2*1.008g) + 3*12.011g + 5*1.008g + 2*15.999g + 22.990g)

x = (n*6452420g + 44188060g)/2299

2019. ápr. 3. 20:01