Hogyan kell kiszámolni ezt az egyenes egyenletes feladatot?


Számítsuk ki az e és f párhuzamos egyenesek távolságát, ha egyenleteik:


5x-3y=-5

-5x+3y=15


Nsgyin fontos lenne, köszönöm :)



2019. márc. 25. 12:20
 1/4 anonim ***** válasza:

Egyik fajta megoldási lehetőségeket megnézheted itt is:

[link]

A(0;0) vagy A(0,5/3) vagy A(0,5) -nél érdemesebb merőlegest állítani?

2019. márc. 25. 13:31
 2/4 anonim ***** válasza:

Én úgy csinálnám, hogy kiszámolom az egyik egyenes egy pontját, például

y = 0: 5*x = –5, x = –1, tehát (x, y) = (–1, 0),

aztán ezt helyettesítem a másik egyenes nullára rendezett, normált (egység normálvektorral felírt) egyenletébe:

(–5*x + 3*y – 15)/gyök(5^2 + 3^2) = –10/gyök(34),

és ennek az abszolút értéke lesz a távolság:

10/gyök(34).

2019. márc. 25. 13:45
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Itt egy unortodox, vegyes módszerű megoldás.


[link]


Kiegészítésként annyi, hogy az egyenesek tengelymetszetes formáiból azonnal adódnak a szükséges távolságok.


DeeDee

*******

2019. márc. 25. 18:33
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Egy kis kiegészítés.

Akikinek ismeretlen a magasság számítására használt képlet, álljon itt a levezetése.


A derékszögű háromszög területe kétféleképp számítható

T = a*b/2 = c*m/2

A jobb oldali egyenlőség egyszerűsítése után marad

a*b = c*m

amiböl

m = a*b/c

Mindkét oldalt négyzetre emelve

m² = a²*b²/c²

Az átfogó négyzetét kibontva

m² = a²*b²/(a² + b²)

Mindkét oldat reciprokát véve

1/m² = (a² + b²)/a²*b²

A jobb oldalt tagonként osztva lesz

1/m² = 1/a² + 1/b²


A haszna annyi, hogy adott esetben meg lehet spórolni az átfogó kiszámítását.


DeeDee

**********

2019. márc. 25. 19:04