Matek házifeladat, S.O.S kérdés.2019. márc. 20. 18:49
1/2 anonim válasza:
Egy kovex négyszög belső szögeinek összege 360. Azaz alfa+béta+gamma+delta=360.
alfa külső szög= 180-alfa ugyanígy a többire
alfa külső+béta külső+gamma külső+delta külső=
=180-alfa+180-béta+180-gamma+180-delta=
=4*180-(alfa+béta+gamma+delta)=720-360=360
2/2 Tom Benko válasza:
Olvastam egy szovjet alsós matekkönyvben egy érdekes bizonyítást erre. Nagyjából úgy nézett ki, hogy a külső szög valójában azt jelenti, hogy az adott oldalhoz képest a következő oldal mennyivel fordul el. Mivel pedig a sokszög zárt, az oldalakon végigmenve a kiindulási oldalhoz kell visszatérjünk, ami csak úgy lehet, hogy 0+k*360°-ot fordulunk. A 0°-ot kizárhatjuk, a 360°-nál nagyobbak esetén a sokszög önmagát kellene, hogy metssze, így marad a 360°.