Mi a megoldás ennek a feladatnak?


Melyik a legjobb gyakorlati megoldás egy ellenállás kivitelezésére, amin üzemszerûen 123V feszültség esik, és 20mA áram folyik, ha csak 1W-os ellenállásokkal rendelkezünk?


a;6db 1Kohmos sorbakötve


b;1db 2,2Kohmos és 1db 3,3Kohmos sorbakötve


c;3db 22Kohmos párhuzamosan kapcsolva


d;2db 2,2Kohmos és 1db 1,2Kohmos sorbakötve



2019. márc. 18. 12:01
 1/8 A kérdező kommentje:
Illetve miért az a megoldás?
2019. márc. 18. 12:13
 2/8 anonim ***** válasza:
70%
Ha megtanulod az Ohm-törvényt, és a villamos teljesítmény kiszámítását áramból és feszültségből (netán egyikből és ellenállásból, meg másikból és ellenállásból), akkor már szüret! Mert megtudod határozni, hogy az egyes ellenállásokon mekkora teljesítmény jelentkezik. És akkor már csak gondolkodás kérdése. Reméljük, nem jársz úgy, mint az indián a Kis nagy ember című könyvben, aki, amikor feltették neki a kérdést, hogy fog elmenni három indián két lovon, azt felelte: fájdalmat érzek a homlokom mögött.
2019. márc. 18. 12:15
 3/8 anonim ***** válasza:
38%
Ugyan miért kéne nekem megcsinálnom a házi feladatodat? Aztán te kapsz érte ötöst, otthon meg csokit.
2019. márc. 18. 12:56
 4/8 A kérdező kommentje:

Azt a rosszindulatú mindenit, nagyon okos, bölcs ember lehetsz ha ezt megfelelő válasznak érzed.

Nem kap érte senki semmit, képzeld el. 2. Válaszoló írása legalább elindított valamit ( amit köszönök), te meg csak károgsz.

2019. márc. 18. 13:23
 5/8 anonim ***** válasza:

Az üzemi feszültséget U-val fogom jelölni, U = 123 V. Kiszámoljuk mind a négy esetben az Re eredő ellenállást, ebből a tényleges áram I = U/Re lesz. Ennek minél kisebb az eltérése az üzemi I0 = 20 mA áramtól, annál jobb, tehát azt a választ kell bekarikázni, amire |I – I0| a legkisebb, már ha abban az esetben egyik ellenálláson sem esik a megengedett 1 W-nál nagyobb teljesítmény.

Ezenkívül a replusz műveletet majd ×-tel jelölöm: A×B = 1/(1/A + 1/B).


A) Az eredő ellenállás Re = 6*Ra = 6*(1 kΩ) = 6 kΩ.

I = U/Re ≈ 20,5 mA.

|I – I0| = 0,5 mA.

Az egyes ellenállásokon P = U*I/6 ≈ 0,42 < 1 W teljesítmény esik. OK.


B) Re = Rb + Rc = 5,5 kΩ.

I ≈ 22,4 mA.

|I – I0| = 2,4 mA. (Már emiatt rosszabb, mint az előző.)

Pb = Rb*I^2 ≈ 1,10 W > 1 W; Pc = Rc*I^2 ≈ 1,65 W. NEM JÓ.


C) Re = Rd×Rd×Rd ≈ 7,333 kΩ.

I ≈ 16,8 mA.

|I – I0| = 3,2 mA. (Már emiatt rosszabb, mint az első.)

Pd = U^2/Rd ≈ 2,06 W > 1 W. NEM JÓ.


D) Re = 2*Rf + Rg = 5,6 kΩ.

I ≈ 22,0 mA.

|I – I0| = 2,0 mA. (Már emiatt rosszabb, mint az első.)

Pf = Rf*I^2 ≈ 1,06 W > 1 W; Pg = Rg*I^2 ≈ 0,58 W < 1 W. Határeset…



Szóval az A) lesz a jó válasz, a B) és C) pedig a „tiltott” válasz.

2019. márc. 23. 17:05
 6/8 anonim ***** válasza:
A C-t elgondoltad.
2019. márc. 23. 18:45
 7/8 anonim ***** válasza:
Előfordul… Legalább egyszer a kérdező is végiggondolja. Amúgy köszönöm a figyelmeztetést!
2019. márc. 23. 19:45
 8/8 anonim ***** válasza:

Két dolgot kell figyelembe venni:

1. Minél jobban megközelítsük a kívánt ellenállásértéket

2. Eközben egyik ellenálláson se keletkezzen 1 W-nál nagyobb veszteség

A szükséges ellenállás: R=123/20=6,15 kΩ

a) Re=6Ra=6·1=6 kΩ

Pa=(U/Re)²Ra=(123/6000)²·1000=0,42 W

b) Re=Rb1+Rb2=2,2+3,3=5,5 kΩ

Pb1=(U/Re)²Rb1=(123/5500)²·2200=1,1 W

Pb2=(U/Re)²Rb2=(123/5500)²·3300=1,65 W

c) Re=Rc/3=22/3=7,33 kΩ

Pc=U²/Rc=123²/22000=0,69 W

d) Re=2Rd1+Rd2=2·2,2+1,2=5,6 kΩ

Pd1=(U/Re)²Rd1=(123/5600)²·2200=1,06 W

Pd2=(U/Re)²Rd2=(123/5600)²·1200=0,58 W


Ezek alapján a legjobb megoldás az a), vagyis a 6 db sorosan kapcsolt 1 kΩ-os ellenállás, mert ez közelíti meg legjobban a kívánt értéket (2,44%-kal kisebb annál) és az egyes ellenállások vesztesége jóval 1 W alatt marad. A c) megoldásnál sem lépjük túl az egyes ellenállásokra megengedett 1 W-ot, ebből a szempontból megfelel, de az ellenállás a kívánt értéknél közel 20%-kal nagyobb.

2022. jún. 10. 12:27