Még órán elkezdtük a feladatot, de már akkor sem értettem de a tanártól nem tudtam segítséget kérni sajnos, és dolgozatot fogunk írni, úgyhogy meg kellene értenem. Egy bizonyos pontig értem, de onnantól fogalmam sincs, hogy mit kellene csinálnom, és hiába kutakodtam a neten, nem sikerült megtalálnom ennek a feladattípusnak a magyarázatát, így nagyon remélem, hogy itt lesz valaki, aki tud nekem segíteni.


A feladat:

Egy 1,6•10^-6 C és egy -8•10^-7 C pontszerű töltés egymástól 24 cm-re van. E töltések által meghatározott egyenesen hol van egyensúlyban egy 10^-8 C pontszerű töltés?


Elkezdtem a feladatot és az F1=F2 egyenletbe behelyettesítettem és így az jött ki, hogy k•Q1•Q3/(r1•r2)^2=k•Q2•Q3/r2^2 amiből lehúztam a k-t és a Q3-mat, és behelyettesítettem.

Így lett 1,6•10^-6/(0,24•r2)=-8•10^-7/r2^2

Ezután a -8•10^-7-ből -0,8•10^-6 lett és így a 10^-6 is lehúztam, majd órán valamiért végül úgy írtuk le az egyenletet, hogy 1/r2^2=2/(0,24•r2)^2.


Eddig nagyjából értem, (bár a legvégét nem teljesen) viszont ezután egy nevezetes azonosság segítségével másodfokú egyenletet kellene belőle csinálni, de fogalmam sincs, hogy hogyan. Eleve nem értem, hogy ezt az egyenletet hogy tudom, behelyettesíteni bármelyik nevezetes azonosságba. Honnan tudom megállapítani, hogy melyik az a és melyik a b? Elvileg az (a+b)^2=a^2+2ab+b^2 azonosságot használtuk.


Előre is köszönöm, ha valaki tudna segíteni, legalább egy kicsit.



2019. márc. 17. 20:41
 1/7 dq ***** válasza:

Rosszul másoltál a tábláról, nem (0,24•r2), hanem (0,24-r2) szerepel a képletben.


F1=F2-t kibontva, majd k-val és Q3-mal leosztva ezt kapod:

Q1/(0,24-r2)^2=Q2/(r2)^2


Reciprokot vonva mindkét oldalból kapsz egy egyenletet, amelyikben csak r2 az ismeretlen. Ezt a matek órán tanult módszerrel megoldod, azaz:

* kibontod a zárójelet (itt jön képbe az azonosság)

* mindent bal oldalra viszel, jobb oldalon 0 álljon

* szétszeded a tagokat, hogy ennyi (r2)^2-ed, annyi r2-d, amannyi konstansod van

* alkalmazod a másodfokú egyenlet megoldóképletét


Hajrá :)

2019. márc. 17. 21:07
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem kell a számokat cipelni, teljesen értelmetlen. Az ilyen feladatokat paraméteresen kell számolni!


k•Q1•Q3/r1^2 = k•Q2•Q3/r2^2


Q3,k=/=0 ezért osztható vele az egyenlet:


Q1/r1^2=Q2/r2^2


Látni kell még azt hogy d=r1+r2 a Q1 és Q2 töltések távolsága. Ebből r1=d-r2, ahol d ismert. Ezt visszaírod az egyenletbe:


Q1/(d-r2)^2 = Q2/r2^2


Ebben csak r2 az ismeretlen, a 2-es és 3-as töltés távolsága. Innentől csak matek...


Q1*r2^2 = Q2*(d-r2)^2


kibontva a jobb oldalt:


Q1*r2^2 = Q2*[d^2-2*d*r2+r2^2]


r2-re most már látható, hogy ez egy másodfokú egyenlet:


(Q1-Q2)*r2^2 + 2*Q2*d*r2 - Q2*d^2 = 0.


Ha még szemléletesebben akarod látni, bevezeted a következő jelöléseket:


a=Q1-Q2

b=2*Q2*d

c= -Q2*d^2


x=r2


ezzel:


a*x^2+b*x+c=0.


Erre pedig ismered a megoldóképletet.

2019. márc. 17. 21:18
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Azt hiszem végre sikerült megértenem
2019. márc. 17. 21:31
 4/7 anonim ***** válasza:
Szívesen! Ha tényleg érted, akkor egy bónusz kérdés: Lehetséges -e az r2<0 eset eset. Fizikailag hogyan valósíthatunk meg ilyet?
2019. márc. 17. 21:52
 5/7 anonim ***** válasza:

a két alaptöltés előjele különböző.


"Látni kell még azt hogy d=r1+r2"

"Lehetséges -e az r2<0 eset eset."


gonosz vagy.

2019. márc. 17. 22:35
 6/7 anonim ***** válasza:
Ez már mekkora fasság volt, végre egy gondolkodtató kérdés feltesznek a delikvensnek, aki az utóbbi években az egyetlen, aki dolgozni akar, erre lelövi a poént.
2019. márc. 17. 22:43
 7/7 anonim ***** válasza:

hát, hogyne.


a kérdező megérteni akarja a feladatot, erre odanyomnak neki egy halom képletet, nem pedig lerajzoltatják vele, ahogy minden fizika feladatot kezdeni illik.


de én vagyok köcsög, mert lelövöm a poént...

nyaljál sót.

2019. márc. 17. 22:52