Hogyan kell ezt a gyökös egyenletet megoldani?

155,05=0,6*gyök(40000-0,1x)+0,4*gyök(100+0,9x)

2019. márc. 10. 11:03
 1/3 anonim ***** válasza:
54%
Jobb híján úgy, hogy kétszer négyzetre emelsz.
2019. márc. 10. 11:16
 2/3 anonim ***** válasza:
54%

Először négyzetre kell emelni, mind2 oldalon nemnegatív kifejezés áll, ezért ez ekvivalens átalakítás:

155,05^2=0,36(40000-0,1x)+0,16(100+0,9x)+0,48gyök[(40000-0,1x)(100+0,9x)]

Ezután átrendezed úgy az egyenletet, hogy az egyik oldalon csak a gyökös kifejezés legyen:

155,05^2-0,36(40000-0,1x)-0,16(100+0,9x)=0,48gyök[(40000-0,1x)(100+0,9x)]

Ezután megint négyzetre emelsz, itt is mind2 oldal nem negatív:

[155,05^2-0,36(40000-0,1x)-0,16(100+0,9x)]^2=0,48^2(40000-0,1x)(100+0,9x)

Ha felbontod a zárójeleket x-re másodfokú egyenletet kapsz.

2019. márc. 10. 11:22
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. márc. 10. 11:27