Hogy kell ábrázolni ezt a függvényt?


x^2-6x, ha x<3

1, ha x=3

x, ha x>3


Légyszi írjátok le azt is, hogy miért, holnap írok ebből dolgozatot, de ilyen feladatot mintha még sosem láttam volna:(



2019. márc. 4. 20:58
 1/4 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy, mint általában a függvényeket.


Ábrázold az x^2-6x függvényt, majd radírozd ki azt a részt, ahol az x helyére 3-nál nagyobb számot írtál (és formálisan az x=3-at is ki kell radírozni).

A középső kitétel iatt jelöld az (1;3) pontot (amit az előbb kiradíroztál)

Végül ábrázold az x függvényt, és radírozd ki a 3-nál kisebb x-ekre kapott részt.

Ami maradt, az a fenti függvény.

2019. márc. 4. 21:14
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi! és az x^2-6x-et teljes négyzetté kell alakítani?
2019. márc. 4. 21:22
 3/4 anonim ***** válasza:

> „és az x^2-6x-et teljes négyzetté kell alakítani?”

Ugye azt szeretnéd, hogy ez valami

a^2 – 2*a*b + b^2

alakú legyen. Az a helyére nyilván x-et írsz, így

x^2 – 2*b*x + b^2

lesz. Azt is látod, hogy a 2*b-nek 6-nak kell lennie, tehát b = 3, viszont így hozzáadódik az egészhez egy 3^2-es tag, aminek nem kéne ott lennie. Ezt egyszerűen vonjuk le:

x^2 – 6*x = x^2 – 2*3*x + 3^2 – 3^2 = (x – 3)^2 – 9.

2019. márc. 4. 21:54
 4/4 anonim ***** válasza:
Nem "kell", de érdemes, legalábbis a legtöbb esetben. Ez egy hiányos másodfokú kifejezés, ami egy kicsit egyszerűbben is ábrázolható; szorzattá alakítjuk kiemeléssel: x*(x-6), így látható, hogy gyöke az x=0 és az x=6. Azt is tudjuk, hogy a függvény szélsőértéke ettől a két értéktől egyenlő távolságra van, ezt az x=3-ra kapjuk meg. Tehát jelöljük ezeket a zérushelyeket, majd számoljuk ki az x=3-ra kapott helyettesítési értéket, ami a -9, tehát a (3;-9) pont lesz a parabola csúcspontja, és a zérushelyeken keresztül meg tudjuk húzni az "ívet".
2019. márc. 4. 21:54