Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fémeknél milyen oldhatósági...

Fémeknél milyen oldhatósági szabályok vannak?

Figyelt kérdés

Éppen egy tételt dolgozok ki a fémek általános jellemzéséről, és szeretném benne összefoglalni, hogy milyen szabályokat ismertem meg a tanulmányaim folyamán arról, hogy miben és hogyan oldódnak.

Például:


Híg savakban a negatív standardpotenciálú fémek oldódnak hidrogéngáz fejlődése mellett.


A -0,83 Voltnál negatívabb standardpotenciálú fémek hidrogéngáz fejlődése mellett oldódnak vízben


A pozitív standardpotenciálú fémek csak tömény oxidáló savakban oldódnak.


Az aranyat csak a királyvíz oldja (1:3 V/V arányú salétromsav és sósav)


Ilyesmi szabályokat szeretnék összegyűjteni, úgyhogy ha nektek eszetekbe jut valami hasonló, akkor nagyon fogok örülni, ha megosztjátok velem, és ha még meg is magyarázzátok logikusan, hogy miért éppen úgy történik a dolog, ahogyan a szabály leírja, akkor meg sírva fogok fakadni a boldogságtól. Előre is köszönöm a kedves vállalkozószellemű, segítőkész felhasználóknak, hogy válaszuk elküldésével készek bearanyozni a napomat.(-:



2019. márc. 1. 11:18
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy elég szép gyűjtemény, olyan nagyon sokmindennel már én sem tudom kiegészíteni mert kb minden benne van amit tudnod kell, még esetleg a lúgban (NaOH oldatban) való oldódást emelném ki. Az amfoterfémek (savban és lúgban is oldódó fémek) azon elemek, melyek képesek hidroxi-komplexet alkotni OH- ionokkal, ezek: Al, Sn, Zn, több példát emelt érettségin se kell tudni.


Amivel viszont még szolgálhatok, az az általad összegyűjtött szabályok magyarázata, indoklása. A negatív standardpotenciálú fémek azért oldódnak sósavban, mert a sósav protonja oxidálódik és elemi hidrogéngáz fejlődik, vagyis ennek a folyamatnak - ha elektrokémiásan akarok fogalmazni . a "félcella-egyenlete" 2H(+) + 2e(-) = H2. Ez pedig nem más mint egy standard hidrogénelektród potenciálja, ami definíció szerint 0V. Na most, redox folyamatok irányának becslésére (tehát hogy végbemegy-e az adott reakció), a std potenciálokat használjuk, mégpedig úgy, hogy a negatívabb potenciálú anyag szeretne ionos formában lenni (oxidáltabb lenni), míg a pozitívabb inkább elemi állapotban. Ha van egy hidrogénnél kisebb potenciálú fém (vagyis aminek 0-nál kisebb, azaz negatív a std potenciálja), akkor az a fém szeretne inkább oxidált lenni és nem a hidrogén, vagyis a reakció végbemegy, a fém oxidálódik, oldódik, a hidrogén meg elemi állapotba kerül és gáz fejlődik belőle. Sósav esetén épp ez a helyzet, de a kénsav és salétromsav csak híg oldatok esetén fejleszt hidrogéngázt, ők képesek SO2 vagy SO3 illetve NO vagy NO2 gázokat is fejleszteni, ami már kissé bonyolultabb ennél, de sósavra teljesen jól használható a nullánál kisebb érték a fémek esetén.


A másik, hogy vízben miért a -0,83-nál kisebb potenciálú fémek oldódnak? Nos, vízben nincsenek protonok mint a sósavban, szóval ez az előző egyenlet (2H+ + 2e-=H2) már nem használható, hanem itt egy másik reakció megy végbe. Ez az egyenlet függ az adott fém vegyértékétől, most tekintsük példának az egyvegyértékű fémek egyenletét: 2 Me + 2 H2O = 2 MeOH + H2. Ez a bruttó egyenlet, de ez is, hasonlóan a sósavas oldódáshoz, felbontható két félcella-egyenletre, melyből a számunkra fontos egyenlet: 2 H2O + 2e- = 2 OH- + H2. Ennek a folyamatnak is van standardpotenciál értéke, és ez elektrokémiai mérések és számítások alapján -0,83V, vagyis akkor fog végbemenni ez a reakció, ha egy ettől kisebb potenciálú fémet rakok vízbe, mert az ettől pozitívabb fémek nem szeretnek annyira oxidáltak lenni, mint a víz hidrogénjei. Ha azt kérdezed, miért pont -0,83, nem tudom :D A pi miért 3,14? :D Ilyen a természet, ez egy állandó érték, hasonlóan mint mondjuk az egyetemes gázállandó (R=8,314).

2019. márc. 2. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Szuper!!! Köszönöm szépen a segítséget, szuper vagy!!(-:
2019. márc. 4. 13:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!