Egy párhuzamos falú üveglap 3,5cm vastag, törésmutatója 1,5. a, Hány fokos a beesési szög, ha a fénysugár 2x10*-10 s alatt halad át az üveglapon? b, Mennyi az a legrövidebb idő, ami alatt a fény át tud haladni az üveglapon?

sajnos nem jött ki a megadott eredmény, valaki letudná vezetni?(fontos lenne)előre is köszönöm

2019. febr. 28. 22:45
 1/5 anonim ***** válasza:

Kikeresed a képletet a fv.táblából. Mi ebben nehéz?


A sugarak közötti eltolódásra van képlet:


x= (d/cosß)*sin(alfa-ß) ahol d a lemezvastagság


Gyengébbek kedvéért van itt egy ábra is:


[link]


Az ábrából kiolvasható a fénysugár által megtett út is:


s= d*gyök[1+(tgß)^2]


A fény sebessége az üvegben c1=c0/n, ahol n=1,5.

És c0 a vákuumbeli fénysebesség.


Felírható tehát hogy:


c0/n = s/t ahol t a megadott idő. Beírva a fenti képletet:


c0/n = (d/t)*gyök[1+(tgß)^2]


Kell még a Snellius-Descartes törvény, ennek értelmében:


n = sin(alfa)/sin(ß)


Ebből sinß = sin(alfa)/n


Továbbá ismeretes hogy (tgß)^2 = (sinß)^2/[1-(sinß)^2]


ebbe beírva a fentit:


(tgß)^2 = (sin(alfa))^2/{n^2-[sin(alfa)]^2}

Ezt beírva a c0/n képletébe:


c0/n = (d/t)*gyök[1+(sin(alfa))^2/{n^2-[sin(alfa)]^2}].


Ez tehát a végképlet, egy ismeretlen van, ez pedig a keresett alfa beesési szög.


Innentől csak matematika ezt alfa-ra megoldani.

2019. márc. 1. 08:34
 2/5 anonim ***** válasza:

Folytatva a levezetést:


Mivel ß= arctg(gyök{[c0*t/(d*n)]^2-1})


ezért


alfa = arcsin(n*sin[arctg(gyök{[c0*t/(d*n)]^2-1})]).



Vagy az előbbi válasz végegyenletéből kiindulva:


[c0*t/(n*d)]^2-1 = (sin(alfa))^2/{n^2-[sin(alfa)]^2}


Mindkét oldal reciprokát vesszük:


n^2/(sin(alfa))^2 = 1+1/{[c0*t/(n*d)]^2-1}


ebből pedig


sin(alfa) = gyök{n^2/[1+1/{[c0*t/(n*d)]^2-1}]}


És így:


alfa = arcsin(gyök{n^2/[1+1/{[c0*t/(n*d)]^2-1}]})


Ez a második végképlet.

A két képletből ugyanazt az eredményt kell kapnod alfa-ra.

2019. márc. 1. 08:45
 3/5 anonim ***** válasza:

A legrövidebb időt nem egészen értem, melyikre gondol a feladat.


Két megközelítés van, az egyik az, hogy szélsőértékszámítással a Snellius-Descartes törvény levezetésére gondol. Ez a Fermat-elvhez köthető, és az a poén, hogy a fénysebesség, a törésmutató és a szögek közötti kapcsolat abból a feltételből jön ki, hogy az időt minimáljuk.


A másik megközelítés, hogy milyen alfa-ra, ß-ra lesz az idő minimális. Erre a megoldás egyszerű, amikor s minimális, vagyis alfa=0 és ß=0. Azaz a lemezre a fény merőlegesen érkezik.

2019. márc. 1. 08:52
 4/5 anonim ***** válasza:

@3


A minimálni és minimalizálni szavak mást jelentenek pali.

Rosszul használtad :)

2019. márc. 1. 08:55
 5/5 anonim ***** válasza:
@4 Éspedig?
2019. márc. 1. 10:21