Fénysugár esik 30fokos beesési szöggel egy planparalel üveglemezre, amelynek törésmutatója 1,5. Milyen vastag az üveglemez, ha a lemezből kilépve a fénysugár, haladási irányával merőlegesen 1,94cm-t tolódott el?
Használd a Snellius-Descartes törvényt.
Pontosan hol akadtál el? El tudod képzelni hogy mi történik?
Azt érted hogy miért lesz párhuzamos a kilépő fénysugár az eredetivel?
Először a snellius-descartes törvény segítségével kiszámolod, hogy a plánparalel lemezbe érve milyen szöggel terjed tovább a fénysugár a lemezben.
törésmutató=belépési szög szinusza/"kilépési szög" szinusza (kilépési szög alatt most azt értem, hogy a lemezbe érés után milyen szöget zár be a fénysugár a plánparalel lemezre merőleges egyenessel)
Tehát 1,5=sin30fok/sinxfok, ebből kifejezve sinx-et, majd visszakeresve a szöget azt kapjuk, hogy sinx=sin30fok/1,5, ami 19,5 fok lesz. Tehát 19,5fokos szöggel terjed tovább a fénysugár a plánparalel lemezre merőleges egyeneshez képest.
Ha a lemezre merőleges egyenest a belépési ponthoz rajzolod, akkor a lemezen belül egy derékszögű háromszöget kapsz, amelyről tudjuk, hogy az átfogója 19,5fokos szöget zár be a belépési pontra rajzolt merőlegessel, ami esetünkben a derékszögű háromszög egyik befogója, és tudjuk azt, hogy a másik befogó 1,94cm, hiszen ennyivel van eltolódva a kilépési pont a belépési ponthoz képest.
Innen már egyszerű dolgunk van, csak a tangens tételre van szükségünk, hogy kiszámítsuk a lemez vastagságát, ami ugye a derékszögű háromszögünknek az egyik befogója. tangens19,5=1,94cm/x amiből x-et kifejezve azt kapjuk, hogy a vastagság: x=1,94/tangens19,5 azaz 5,5cm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!