Valaki tud segiteni fizikán belül az Mo elektromos hálózataival kapcsolatban?
Fizikából kell prezentációt készitenem, az alábbi témák kapcsán: Honnan kajuk az áramot? Hogyan jut el a háztartásokba, feszültségértékek, és miért transzformálják az áramot?
Ha valaki tudna bármelyikben segiteni, nagyon megköszönném.
A neten számtalan jobbnál szebb leírás van.De hogy miért transzformálják a feszültéget? Erre talán egy kis okoskodás vezethet. Az elektromos teljesítmény értékét (egy fázis) P=U*I képlet szerint számoljuk.
Példaként tegyük fel hogy P=1000W teljesítményt szeretnénk elvezetni, tehát 1000=U*I. U feszültség és az I áram szorzata adja az 1000W. Ez megoldható például úgy hogy 1000=100V*10A, vagy =500V*2A esetleg =1000V*1A, a kérdés az, melyik a gazdaságosabb megoldás hosszú pl.50km vezetéknél? Azt tudjuk, minel nagyobb az áram, arányosan nagyobb keresztmetszetű vezetékre van szükség, ami több pénzbe kerül, nem mellékes a hőveszteség sem.A példa mutatja hogy legelönyösebb ha feszültség minél nagyobb (1000V, ugyanakkor az áram értéke a legalacsonyabb (1A, ez tehát a leggazdaságosabb választás. Összefoglalva: Nagy távolságokra az elektromos energia úgy továbbítható a leggazdaságosabban ha a feszültséget feltranszformáljuk akár több száz kilovoltra az áram rovására. Az erőmüvek generátorainak a váltakozó kimenöfeszültségét ezért kel transzformálni.A fogyasztóknál viszont letranszformálják szabványosított értékekre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!