Egy 2 mm átmérőjű üvegcsőben lévő higanyt átöntünk egy 1 mm átmérőjűbe. Hogyan változik a „higanyszál” elektromos ellenállása?

A valasz 16, valaki el tudna magyarazni miert?

2019. jan. 6. 15:25
 1/1 anonim ***** válasza:

Az ellenállás:

R=ró*L/A

ahol L a hossz és A a keresztmetszet

Ha átöntöd, a térfogat megmarad:

V=A*L=A'*L'

Mivel az átmérő a fele lesz, a keresztmetszet negyedére csökken, a hossz emiatt a 4-szeresére.

Így a ró*L/A képlet számlálója 4-szeres lesz, a nevezője negyedére csökken, tehát 16-szoros lesz az ellenállás.

2019. jan. 6. 15:33