Betti146 kérdése:

Egy vizsgán 20 kérdésre kellett válaszolni. Minden jó válasz 5-5 pontot ér, minden rossz válasz esetén 2-2 pontot levontak. Ha a kérdésre nem válaszolt, akkor arra 0 pontot kapott. Valamelyik vizsgázó 48 pontot gyűjtött. Hány jó választ adott?

2019. febr. 11. 21:26
 1/8 anonim ***** válasza:
10-et, és 1 rosszat, vagy 12-t, és 6 rosszat.
2019. febr. 11. 21:36
 2/8 anonim ***** válasza:
10 jó válasz, 1 hibás, 9 megválaszolatlan
2019. febr. 11. 21:39
 3/8 A kérdező kommentje:
És hogyan jött ki ez az eredmény?
2019. febr. 11. 21:48
 4/8 anonim ***** válasza:

10 * 5 pont = 50

1 nem jól megválaszolt kérdés = -2

ez így 48

és 9 nem megválaszolt kérdés = 0

marad a 48...


amit a felettem lévő személy második megoldása amit én nem írtam le...

12 jó válasz 60 pont

6 rossz válasz -12

ez így 48

a többi pedig meg nem válaszolt.

2019. febr. 11. 21:52
 5/8 anonim ***** válasza:
12 jó, 6 rossz, 2 válaszolatlan
2019. febr. 11. 21:52
 6/8 anonim ***** válasza:

Próbálkozással. 48 ponthoz legalább 10 jó válasz kell.

11 nem jó, mert 11 * 5 = 55 páratlan szám, nem lesz belőle 48.

12 jó.

13 nem jó, mert 13 * 5 = 65 páratlan szám, nem lesz belőle 48.

14 jó lehet. 14 * 5 = 70, tehát 11 rossz válasz kell. De nem lehet 11 rossz válasz, mert csak 20 kérdés van.

Tovább már nem érdemes nézni.

2019. febr. 11. 21:54
 7/8 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2019. febr. 11. 21:56
 8/8 anonim ***** válasza:

Lehet próbálgatás nélkül is, csak ahhoz utána kell nézned, hogy hogyan oldhatunk meg közvetlenül egy kétismeretlenes lineáris egyenletet egészek körében. (Ha gondolod, bepróbálkozhatsz ezzel a megoldással is egy piros pontért.)


Ugye ha a jó, rossz és üres válaszok száma rendre j, r és u, akkor ezek egyrészt nem negatív egészek, másrészt

(1) j + r + u = 20, u = 20 – j – r,

(2) 5*j – 2*r = 48.

A (2)-t úgy hívják, hogy 'kétismeretlenes lineáris diofantikus egyenlet'.

[link]

(Hogy bonyolult a neve az tök mindegy, csak azért kell, hogy rá lehessen keresni.)

Ezt pedig például 'euklideszi algoritmussal' lehet megoldani. (Ami lényegében maradékos osztások ismételgetését jelenti. De ezzel a névvel is lehet menőzni.)

[link]

[link]


Most van megoldás, mert LNKO(5, –2) = 1 osztja a 48-at. Előbb megoldjuk az

5*j' – 2*r' = 1 = LNKO(5, –2) = 48/48

egyenletet, ez könnyű, mert például a j' helyére 1-et írva

5 – 2*r' = 1, r' = 2.

Így például megoldása az eredeti egyenletnek a j0 = 48*j' = 48, és az r0 = 48*r' = 96.


Ezekből pedig a linkek alapján legyárthatjuk az összes megoldást úgy, hogy

j = j0 – 2/LNKO(5, –2)*n = 48 – 2*n,

r = r0 – 5/LNKO(5, –2)*n = 96 – 5*n,

ahol n tetszőleges egész.


Ezek után tudjuk még, hogy j és r nem negatívak, tehát

j = 48 – 2*n ⩾ 0 --> n ⩽ 24,

r = 96 – 5*n ⩾ 0 --> n ⩽ 19,

és (2) alapján

u = 20 – j – r = 20 – 48 – 96 + 2*n + 5*n = 7*n – 124 ⩾ 0 --> n ⩾ 18.

Ezeket összevetve n csak 18 vagy 19 lehet, így a végeredmény

j = 48 – 2*18 = 12 vagy j = 48 – 2*19 = 10,

azaz 12 vagy 10 jó választ adott a vizsgázó.


(A háromféle válasz eloszlása pedig (j, r, u) = (12, 6, 2) vagy (j, r, u) = (10, 1, 9).)

2019. febr. 13. 15:23