Hány éves az, aki azt mondja: "3 év múlva félennyi idős leszek, mint amennyi A 6 évvel ezelőtt volt, amikor én harmadannyi éves voltam, mint amennyi A most"?
2010. júl. 1. 00:11
 1/1 anonim ***** válasza:

30 éves, ha jól értelmeztem a kérdést. "A" pedig 72.


Ellenőrzés:

3 év múlva 33 éves lesz, 6 évvel ezelőtt "A" 66 volt, tehát pont kétszerese, s ugyanebben az évben 24 éves voltál a fiatalabbik, aminek háromszorosa az öreg jelenlegi kora. Tehát megfelel a szövegnek.


Megoldás:

Az első állítás szerint 3 év múlva fele annyi leszek mint amennyi "A" volt 6 évvel ezelőtt. Az én életkorom legyen x, "A" életkora pedig y. Tehát y-6 év egyenlő x+3 -nak a kétszerese. Egyenlettel felírva:

2(x+3) = y-6


A második állítás szerint "A" életkora, az az y egyenlő a hat évvel ezelőtti korom háromszorosával. Egyenlettel:

3(x-6)=y


Két egyenletem van, két ismeretlen. Egyenlet rendszerrel könnyen megoldható.


3x-18=2x+12

x=30

y=72

2010. júl. 1. 00:54