Egy 20 mT indukciójú homogén mágneses mezőbe az indukcióvektor irányára merőlegesen egy elektront lövünk be, amely 1 cm sugarú körpályán mozog.


a, Mekkora volt és mekkora lett az elektron sebessége?


b, Mennyi idő alatt tesz meg 10 kört? (q= 1,6 * 10^-19 C; m = 9,1 * 10^-31 kg)


Légyszi valaki segítsen, nem tudom megoldani... :(



#feladat #középiskola #Mágneses alapjelenségek; fizika
2019. jan. 27. 21:20
 1/3 anonim ***** válasza:

Ugyanakkora lett, mint volt, a mágneses mező nem végez munkát. Ha megvan a sebesség, akkor 10 kör megtételéhez szükséges időt már biztos ki tudod számolni.


A sebességhez segítség (mondjuk a periódus idő is ott van egyből):

[link]

2019. jan. 27. 21:54
 2/3 anonim ***** válasza:

Szia!


Ezt olvasd el először:


[link]


A feladatban minden meg van adva, csak kicsit 'elbújtatták' a megoldást.


Ha ismert az elektron töltése, tömege és a mágneses mezőt jellemző B, akkor nyert ügyünk van.


Lorentz erő hat az elektronra, ami minden esetben merőleges a sebességére. Ez az erő tartja körpályán.

Legyen Fl a Lorentz erő:


Fl=q*v*B * sin(alfa) ekkor az alfa=90 fok, ami 1, ezért

le sem kell írni.


Ha körpályán mozog akkor van neki centripetális gyorsulása, ami V^2/R (sebesség négyzete oszta a kör sugarával) vagy omega^2*R. Ehhez meg az erő:


F=m*V^2/R


Szóval a két erőnek meg kell egyeznie.


m*(V^2)/R=q*v*B //mT mili Tesla!!! Erre figyelj! R=1cm = 0.01m erre is figyelj!!


A fenti levezetésben már csak v az ismeretlen, ki kell számolni.


Ekkora is marad, mert a Lorentz erő az elektron sebességének irányát változtatja, a nagyságát nem.


Ok, ha v megvan akkor már csak a v=omega*R képletet kell alkalmazni, mert abból omega számítható. (A neve is körfrekvencia... :-) ) Ha az megvan, akkor az omega=2*pi*n ből kiszámolhatod n-t, ami azt adja meg, hogy másodpercenként hány kört tesz meg. Innen meg már ki tudod számolni, hogy 10 kör megtételéhez mennyi idő kell.



Remélem még időben.

2019. jan. 28. 18:48
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a hasznos válaszokat!

Sokat segítettek! Ment a zöld! :)


(Remélem jó lesz a fizika témazáróm, hogy mostmár ezt is értem! :))

2019. jan. 28. 21:04