Kémiában segítene valaki?


A h2 és az n2 reakciója során keletkező vegyület 2,5 dm3-ét vízzel elnyeletjük


-A 2,5 dm3 standard állapotú vegyület hány mol anyagmennyiségnek felel meg?

-vízzel hány mol és hány g oldott anyag képződik?

-hány g 25 m/m%-os oldatnak felel meg?



2019. jan. 20. 12:16
 1/2 Arp Du ***** válasza:

H2 + N2 -> NH3 (ammónia) keletkezik, ami gáz halmazállapotú

a sztöchiometriai együtthatókkal:

3 H2 + N2 -> 2 NH3

1 mol standard állapotú gáz térfogata: 24,5 dm3

ha 2,5 dm3 gáz keletkezik, ez x=? mol


ha 24,5 dm3 az 1 mol

és 2,5 dm3 az x mol

egyenes arányossággal:

24,5 :1= 2,5 :x

x*24,5= 2,5

x= 2,5/24,5= 0,102 mol NH3 vegyület


ammónia oldódása vízben:

NH3 + H2O <-> NH4+ + OH-

ha nem az összes NH3 oldódik fel, akkor nem tudom a megoldást.

ha az összes NH3 feloldódik:

0,102 mol NH4+ keletkezik, ennek tömege:

m= n*M= 0,102mol *18g/mol= 1,84g oldott anyag


m/m% képlete: 25 m/m%= [oldott anyag tömege / oldat tömege] *100

oldott anyag tömege= 1,84g

ez az oldat tömegének (m-nek) a 25%-a

25 m/m%= [1,84g / m] *100

0,25= 1,84g / m

m*0,25= 1,84g

m= 1,84g/0,25= 7,36g

2019. jan. 20. 18:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. febr. 10. 13:44