Párhuzamos érintő egyenlete? Létezik hibás ez a feladat?


ln(5-3x) függvény párhuzamos 3x+y-8=0 egyenlete kellene. visszahelyetesitésnél ln -1et kapok,de ugyebár az nem értelmezhető. Linkelem a megoldásom ameddig eljutottam:



[link]



2019. jan. 17. 16:47
 1/5 anonim ***** válasza:

Amimor deriváltad az ln-es kifejezést, akkor a 3-as szorzó elől lemaradt egy - előjel.


Amúgy a feladat az, hogy írjuk fel az ln(..) függvény azon érintőjének az egyenletét, amely párhuzamos a 3x+y-8=0 egyenletű egyenessel? (csak mert nem írtad le valami érthetően...)

2019. jan. 17. 17:26
 2/5 anonim ***** válasza:
A deriválásnál elrontottál egy előjelet, a végén -3-mal kell szorozni, nem 3mal.
2019. jan. 17. 17:26
 3/5 anonim válasza:

Hello

Az ln(5-3x) deriválásánál vélek felfedezni egy apróbb hibát. Ugye az ln deriváltja az 1/x és ezt kell megszorozni a belső függvény deriváltjával ami mínusz és nem plusz 3.

2019. jan. 17. 17:32
 4/5 anonim ***** válasza:

*amikor


Ha a feladat az, amit az első válaszban írtam, akkor:


Az érintő egyenlete x0 abszcisszájú pontban ugye: y=f'(x0)*(x-x0)+f(x0)


3x+y-8=0 - > m=f'(x0)=-3 (eddig el is jutottál)


f(x)=ln(5-3x)


f'(x)=(-3)/(5-3x) - > f'(x0)=(-3)/(5-3x0)


Azaz:


(-3)/(5-3x0)=-3

-3=-15+9x0

12=9x0

x0=12/9=4/3


Innen f(x0) = ln(1)=0


Tehát az érintő egyenlete y=-3*(x-(4/3))+0

2019. jan. 17. 17:38
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Linkelem a megoldást:

[link]

2019. jan. 17. 17:40