Hogy kell megoldani, vagy hibás a feladat?


A Mozaik kiadó 12.-es Sokszínű Matematika tankönyvében ez a feladat van kitűzve, de sehogysem jön ki:

Egy (an) számtani sorozatról a következőket tudjuk:

a2 + a3 + a4 + a5 = 34

a2 * a3 = 28


Keressük a sorozat első tagját és a sorozat differenciáját.


2015. okt. 8. 21:28
 1/5 Angelo84 ***** válasza:

a2+(a2+d)+(a2+2d)+(a2+3d)=34

a2*(a2+d)=28


két ismeretlen 2 egyenlet. sima ügy

2015. okt. 8. 21:42
 2/5 A kérdező kommentje:

A megoldókulcsban két megoldás van feltüntetve, de én nem azt az eredményt kaptam:

mego.1:

a1 = 1 d = 3


mego.2:

a1 = -122/3 d = 59/3

2015. okt. 8. 21:52
 3/5 anonim ***** válasza:

Nincs új a nap alatt (és mellesleg szomorúan kellett rájönnöm, hogy többek közt kétismeretlenest sem tudok már megoldani:(


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

[link]

(oroszul is megtaláltam, de az még érthetetlenebb számomra)


Az előttem levők is mintha ilyesmiket írtak volna. Segít ez bármit is?

2015. okt. 8. 22:38
 4/5 anonim ***** válasza:

1. megoldás

a2=4

d=3

a1=1


2. megoldás

a2=-21

d=59/3

a1=-122/3

2015. okt. 8. 22:41
 5/5 anonim ***** válasza:

4. vagyok


Amúgy annyi a lényeg, hogy az egyik egyenletből kifejezed valamelyik ismeretlent és aztán azt behelyettesíted a másikba. Az első válaszoló szépen felírta az egyenleteket, ezeket használjuk.

Pl.:


x+(x+d)+(x+2d)+(x+3d)=34 --> 4x+6d=34 --> 6d=34-4x --> d=(34-4x)/6

x*(x+d)=28 --> x*(x+(34-4x)/6))=28


x*(x+(34-4x)/6))=28

Kibontod, megoldod és kijön hogy x=4 vagy x=-21

x ugye a sorozat második tagja innen visszahelyettesíted és megkapod d-t. Aztán pedig egy egyszerű kivonással az első tagot és kijön, amit az előbb írtam megoldások.

2015. okt. 8. 22:50