Határozatlan integrálos feladat. Valaki tud segíteni?

∫(((4x+6)/(x^(2)+10x+24))*dx)

2019. jan. 12. 17:26
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Érdemes parciális törtekre bontani a törtet:


(4x+6)/(x^(2)+10x+24)=A/(x+6)+B/(x+4)

4x+6=A(x+4)+B(x+6)


Ebből az alábbi egyenletrendszer kapható:

4=A+B

6=4A+6B


A=9

B=-5


Az integrálandó tört:

∫(9/(x+6)-5/(x+4)dx=9ln(x+6)-5ln(x+4)+c

2019. jan. 12. 18:50
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Először írjuk fel a nevezőt szorzatalakban:


x^2+10x+24=(x+6)*(x+4)


Ez azt jelenti, hogy a fenti tört felírható két tört összegeként, ahol az egyik tört nevezője (x+6), a másik törté (x+4).

Tegyük fel, hogy a két tört felírható A/(x+6) és B/(x+4) alakban, ahol A;B valós számok, ekkor:


(4x+6)/(x^2+10x+24) = A/(x+6) + B/(x+4)


Most szorzunk (x+6)*(x+4)-gyel, ekkor:


4x+6 = A*(x+4)+B*(x+6), kibontjuk a zárójeleket és összevonunk:


4x+6 = (A+B)*x+4A+6B


Azt akarjuk, hogy minden x esetén teljesüljön ez az egyenlőség, azt viszont így tudjuk elérni:


4 = A+B

6 = 4A+6B


Ez egy lineáris kétismeretlenes egyenletrendszer, amelyet meg tudunk oldani, és megoldása: A=9 és B=5, tehát


(4x+6)/(x^2+10x+24) = 9/(x+6) + (-5)/(x+4), közös nevezőre hozással és összevonással ellenőrizhető, hogy a két oldal megegyezik.


Így már csak az összeget kell integrálni, amiről tudjuk, hogy tagonként is megtehetjük, és a tagokra ismert az integrálási eljárás.

2019. jan. 12. 18:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2019. jan. 12. 19:15