Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell eltérő szögű erők...

Hogyan kell eltérő szögű erők esetén számolni ( 9. osztályos fizika )?

Figyelt kérdés

Az alábbi feladatokat kéne megoldani, de nem tudom hogy kell.

1: Egy 2 kg tömegű testnek a gyorsulása 4 m/s2. Két erő hat rá, amelyből az egyik 6N nagyságú. Mekkora a másik erő nagysága, ha az erők által bezárt szög a: 0°, b: 180°?


Az első, 0° még könnyű, mert ott F=m*a, tehát a másik erő 8N. De b esetben hogy kell csinálni?


Illetve van még egy hasonló feladat.

2: Egy 2 kg tömegű testre 6N és 8N nagyságú erők hatnak. Mekkora a gyorsulása, ha az erők egymással a: 0°-os, b: 90°-os szöget zárnak be?


Itt is, az első eset könnyű mert össze kell adni az erőket, F1+F2= 14N, F=m*a, tehát a=F/m, a=7m/s2. De a második esetben ismét eltérő a szögben vannak az erők, itt hogy kell számolni?


2019. jan. 8. 20:24
 1/4 anonim ***** válasza:

Az 1. feladatnál nem mondja a feladat hogy merre halad a test, tehát a b, feladatnál a másik irányba megy.

Ja és a szummaF=8N, tehát a másik erő 2N


A 2-es feladatnál meg csak a gyorsulásvektorral párhuzamos erők számítanak, tehát fel kell bontanod az erőket vízszintes és függőleges komponensekre, és csak a vízszinteseket kell figyelembe venni.

2019. jan. 8. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Mindkét feladatnál az m*a=F képlet kell, semmi más. Természetesen a és F vektor. Így előbb a vektorszámítást kéne megtanulnod, mert annak hiányában semmire sem mész.


"Itt is, az első eset könnyű mert össze kell adni az erőket, F1+F2= 14N"


Hát igen, így ad össze erőket az, akinek a vektorokról fogalma nincs, de még az általános iskolai anyag sem megy neki, mert a Pitagorasz-tételről sem hallott...


És akkor még az irányítottságról nem is beszélve...

2019. jan. 8. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Teljesen jól csinálta, mivel a két vektor egy irányba mutat.

Igaz hogy még fel kellett volna bontani komponensekre, mivel nem biztos hogy párhuzamos a talajjal, de mivel 9. osztályos feladat, gondolom nem kell túlbonyolítani.

2019. jan. 8. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Nem kell itt bontani semmit. Az első feladatnál a 180 fok azt jelenti, hogy a két erővektor egymással ellentétes irányba áll, magyarul az egyik "gyengíti" a másikat. Az első esetben nem 8N lesz a másik erő, mivel te ott csak az eredő erőt számoltad ki, gondolkozz még egy kicsit, hidd el, ha magadtól jössz rá a megoldásra, sokkal jobban meg fog maradni (spoilereztem egy kicsit azért ;)) A 2. feladat b részénél az eredőt pithagorasz tétellel számold ki, a többi már hasonló az előző feladathoz.
2019. jan. 8. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!