Valaki segítene megoldani ezt a gázelegyes feladatot?

Egy metán - propán gázelegy 14,0 dm3-ét azonos állapotú, 80,0dm3 oxigéngázzal kevertük össze. A tökéletes égés után, a rendszert az eredeti hőmérsékletre hűtve, és a lecsapódó vizet eltávolítva a maradék gáz térfogata 60,0dm3. Határozd meg a metán-propán elegy térfogatszázalékos összetételét.

2018. dec. 20. 21:15
 1/1 anonim ***** válasza:

pV=nRT értelmében azonos állapotú (ideális) gázok térfogata arányos anyagmennyiségükkel. A feladat százalékos összetételt kér, ezért tetszőleges mennyiségből kiindulhatunk.


A) Megoldás: legyen a metán-propán gázelegy 14 mol, ebből metán n mol.


n CH4 + (14-n) C3H8 + 80 O2 = ...

egyenletből a termékek anyagmennyisége:


CO2: n+42-3n = 42-2n

H2O: 2n+56-4n = 56-2n

O2: 80 - (42-2n+28-n) = 10+3n


A víz kondenzál és a maradék gázra felírható:


42-2n + 10+3n = 60

n = 8


A térfogat százalékos összetétel:


CH4: 8/14 * 100 = 57,1 %

C3H8: 100-57,1 = 42,9 %


B) Megoldás (általánosabb): legyen metán x mol, propán y mol.


x CH4 + 2x O2 = x CO2 + 2x H2O

y C3H8 + 5y O2 = 3y CO2 + 4y H2O


A szénhidrogén elegyre felírható (1) és a kiindulási oxigénből levonva az oxigénigényt majd hozzáadva a szén-dioxidot kapjuk a megmaradó gázelegyet (2):


(1) x + y = 14

(2) 80 - (2x + 5y) + x + 3y = 60

(2) x + 2y = 20


(2)-ből kivonva (1)-et:


y = 6

x = 14 - 6 = 8


CH4: 8/14 * 100 = 57,1 %

C3H8: 100-57,1 = 42,9 %

2018. dec. 22. 08:58