Marci észrevette, hogy előtte ugyanannyi személy áll, mint mögötte. Miután 5 személy megvette a jegyét, és még 2 személy beállt a sor végére, megállapította, hogy kétszer annyian vannak mögötte, mint előtte. Hányadik volt ekkor Marci a sorban?

2018. dec. 12. 18:14
 1/1 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy x ember állt a sorban (x+1+x, ahol az 1 Marci). 5 ember megvette a jegyét, így előtte x-5 ember volt, 2 ember beállt a sorba, így x+2 ember állt mögötte, ekkor mögötte kétszer annyian voltak, mint előtte, tehát ezt tudjuk felírni:

x+2 = 2*(x-5), zárójelet bontunk

x+2 = 2x-10, kivonunk x-et

2 = x-10, hozzáadunk 10-et

12 = x.

X azt jelölte, hogy Marci előtt és mögött eredetileg hányan álltak, tehát Marci előtt és mögött eredetileg 12-en álltak, tehát Marci a 13. volt.

Az ellenőrzést rád bízom.

2018. dec. 12. 19:19