Egy 50 cm3 térfogatú pufferoldat 0,2 mol/dm3 ecetsavat és 0,6 mol/dm3 nátrium-acetátot tartalmaz. Ehhez hány cm3 0,5 mol/dm3 koncentrációjú sósavoldatot keverjünk hozzá, hogy a pH 1 egységgel változzon?


(az ecetsav disszociációs állandója Kd=1,86*10-5)


Ez a kérdés is már fel volt téve egyszer pár éve, de nem érkezett rá válasz. Ha valaki lenne olyan kedves és nagyjából levezetné nekem, nagyon hálás lennék!

Előre is köszönöm!



2018. dec. 4. 19:55
 1/2 anonim ***** válasza:

A gyenge sav - konjugált bázisa puffer H+ koncentrációja definíció szerint:


[H+] = Kd * c(sav)/c(só)


Érdemes fölismerni, hogy a c(sav)/c(só) hányadosban a koncentráció c = n / V definíciója alapján a térfogatok kiesnek, mivel a gyenge sav és konjugált bázisa ugyanabban a térfogatban van jelen. Így a H+ koncentráció csak ezek mólarányától függ:


[H+] = Kd * n(sav)/n(só)


Az ecetsav illetve nátrium-acetát anyagmennyisége:


50*10-3 dm3 * 0,2 mol/dm3 = 0,01 mol illetve 50*10-3 dm3 * 0,6 mol/dm3 = 0,03 mol


[H+] = 1,86*10-5 * 0,01/0,03 = 6,2*10-6 mol/dm3

pH = 5,21


Sósav hozzáadásával az oldat H+ koncentrációja nő, a pH csökken. Az új H+ koncentráció és pH (a logaritmikus összefüggésből következik, ha a pH 1-gyel csökken, a [H+] 10x-re nő):


4,21 = -lg [H+]

[H+] = 10(-4,21) = 6,2*10-5 mol/dm3


A hozzáadott hidrogén-klorid anyagmennyisége legyen x mol, ami az acetátot fogyasztja és ennyivel növeli az ecetsavat:


CH3COO- + H+ = CH3COOH


A HCl anyagmennyisége illetve a sósav térfogata:


6,2*10-5 = 1,86*10-5 * (0,01+x)/(0,03-x)

0,186 - 6,2 x = 0,0186 + 1,86 x

x = 0,021 mol HCl , illetve

0,021 mol / 0,5 mol/dm3 = 0,042 dm3 = 42 cm3 sósav.

2018. dec. 5. 13:44
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ! Már értem!
2018. dec. 5. 18:37