Kovacslajos456 kérdése:

Mekkora a tömege annak az oxidionnak, amely 2*10 a huszonharmadikon db elektront tartalmaz?


Kérlek, hogy részletesen vezesd le a kiszámolását, hogy megértsem.

Nagyon szépen köszönöm!



2018. szept. 12. 18:07
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!

Sajnos már a kérdés is rossz, mert 1 oxidion 10 elektront tartalmaz csak, tehát úgy kellett volna kérdezned, hogy Mekkora a tömege annyi oxidionnak, amely 2*10 a huszonharmadikon db elektront tartalmaz?

(Amúgy az oxigénatom 8 elektront tartalmaz [mert ennyi a rendszáma], és az ionjának meg -2 a töltése, tehát még 2 elektron kell hozzá és ugye 8+2=10.)

Vagyis mivel 1 db oxidion 10 elektront tartalmaz, ezért 2*10^23 db elektront tizedennyi vagyis 2*10^22 db oxidion tartalmaz. Ezt elosztva az Avogadro-számmal megkapjuk, hogy ez hány mól (mennyi az anyagmennyisége): 2*10^22/(6*10^23)= 3,33*10^-2=0,0333 mol. Ezt pedig ha megszorozzuk az oxigén moláris tömegével (ami 16 g/mol mert a 8 proton mellett [ami a rendszáma] van még 8 neutron is az atommagjában, és ugye 8+8=16) 0,0333 mol * 16 g/mol = 0,533 gramm. Az elektronok tömege elhanyagolható, mert nagyon kicsi a protonok, neutronok tömegéhez képest. Érthető voltam? Remélem kapok zöld kezet. :)

2018. szept. 13. 18:44