Mennyi az oldat német keménységi foka?

Egy ismeretlen koncetrációjú kalciumonokat tartalmazó oldatot EDTA-val kellett titrálni, először egy 100 cm3 mérőoldatot csináltunk deszt vízzel majd ennek 10 cm3 részleteit titráltuk. A fogyások 9,2; 9,1 és 8,3-nak adódtak. Ebből kiszámoltam, hogy 69,6 mg kalciumion van az eredeti oldatban. De a német keménységi fokot nem tudom, hogy kell kiszámolni.

2018. dec. 4. 10:58
 1/1 anonim ***** válasza:

Gógel a barátod:

[link]


1 nk° keménységű az a víz, mely 10 mg/l kalcium-oxiddal (CaO) egyenértékű kalcium- vagy magnéziumvegyületet tartalmaz.


már csak össze kell simítani az adatokat


Nem egyértelműen írtad, de gondolom a mérőoldat 100 cm3 -ében a 69,6 mg Ca2+,

akkor 1 literben 696 mg



M(Ca)= 40 g/mol

M(CaO)= 40+16 = 56 g/mol


40 g Ca megfelel 56 g CaO-nak

696 mg Ca megfelel X mg CaO-nak



Keménység = X/10 nk°


( ez a leírás,csak az átszámolást mutatja, a hiba valószínűleg az adatokban van, mert ez így túl kemény...)

2018. dec. 4. 19:57