Egy ismeretlen koncetrációjú kalciumonokat tartalmazó oldatot EDTA-val kellett titrálni, először egy 100 cm3 mérőoldatot csináltunk deszt vízzel majd ennek 10 cm3 részleteit titráltuk. A fogyások 9,2; 9,1 és 8,3-nak adódtak. Ebből kiszámoltam, hogy 69,6 mg kalciumion van az eredeti oldatban. De a német keménységi fokot nem tudom, hogy kell kiszámolni.2018. dec. 4. 10:58
1/1 anonim válasza:
Gógel a barátod:
1 nk° keménységű az a víz, mely 10 mg/l kalcium-oxiddal (CaO) egyenértékű kalcium- vagy magnéziumvegyületet tartalmaz.
már csak össze kell simítani az adatokat
Nem egyértelműen írtad, de gondolom a mérőoldat 100 cm3 -ében a 69,6 mg Ca2+,
akkor 1 literben 696 mg
M(Ca)= 40 g/mol
M(CaO)= 40+16 = 56 g/mol
40 g Ca megfelel 56 g CaO-nak
696 mg Ca megfelel X mg CaO-nak
Keménység = X/10 nk°
( ez a leírás,csak az átszámolást mutatja, a hiba valószínűleg az adatokban van, mert ez így túl kemény...)